Bugün 27 Mayıs 2018 Pazar
Sanatseverler Dü'de Buluştu
Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Kastamonulu Sanat Severlerle Buluştu
 Sanatseverler DÜ'de BuluÅtu
Oy : 10-Puan : 30
+ -
 
Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin katkılarıyla Turizm Haftası kapsamında düzenlenen “Arınma Katharsis” başlıklı konferans; konser ve sergi etkinlikleri, Kastamonu il protokolü, Kastamonu Üniversitesi öğretim elemanları ve şehir halkının katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, genç ve dinamik akademik kadrosuyla Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin ülke ve dünya kültürüne sanat yoluyla katkı sağlama misyonunu gerçekleştiriyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek kendilerine bu fırsatı veren Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan’a teşekkür etti.
 
Prof. Dr. E. Yıldız Doyran’ın açılış konuşmasının ardından “Bir Sıcak, Bir Soğuk: Suda Arınma Kültürü Üzerine” adlı çalışmasını sunmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Temel Sanat Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Nahide Yılmaz, suda arınma ritüelleri ve hamam kültürünün tarihçesine değinerek antik dönemden itibaren yıkanma amaçlı kullanılan mekanların sağlık ve sosyal yaşam konusundaki önemini anlattı.
 
HARMAN KONSERİ
Konferans sunumlarının ardından konser etkinliklerine geçildi. “Harman” isimli konserin birinci bölümünde, kanunda Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Gidiş ve kemanda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğr. Gör. Savaş İnciroğlu, enstrümantal olarak icra ettikleri “Cıgarettes papırossen ve Türk Müziğinin nadide eserlerinden “Otomobil Uçar Gider” ile “Çok Yaşa Sen Ayşe” isimli eserleri sanat severlerin beğenisine sundular.
 
Konserin ikinci bölümünde vokal ve bağlama ile sahne alan Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Saruhan, kendisine ait iki eser ve “Odam Kireç Tutmuyor” adlı eseri kanun ve keman eşliğinde icra etti.
 
Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim, Heykel ve Temel Sanat Bilimleri Bölümü öğretim elemanları ile davetli sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen Katharsis/ Arınma başlıklı sergide ise etkinlik mekanı olarak belirlenen tarihi Saray Hamamı’nda resim, heykel, video ve yerleştirmeler sergilendi. Sergide kimi sanatçılar hamamın bölümlerinden olan “halvet”i tercih ederek sanat yapıtına “suyla arınma”,  “yalnız kalma”  durumu olarak; kimi sanatçılar ise “halvet”i ruhani bir yalnızlık olarak ele alarak yeni ironiler, farklı imgelerle sanat yapıtlarını ortaya koydular. 
 
 
 
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Seda KAŞKİR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Anahtarlık Sepeti
Öne Çıkanlar
Anket
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALIDIR?
MUHARREM İNCE (%0)
MERAL AKŞENER (%71)
RECEP TAYYİP ERDOĞAN (%28)
SELAHATTİN DEMİRTAŞ (%0)
TEMEL KARAMOLLAOĞLU (%0)
DOĞU PERİNÇEK (%0)
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.