Bugün 22 Haziran 2018 Cuma
Çocuk Hakları Protokolü İmzaladı
Düzce Valiliği, Düzce Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü “Çözüm Önerileriyle Çocuk Hakları Protokolü İmzaladı
 Çocuk Hakları ProtokolÜ  İmzaladı
Oy : 5-Puan : 15
+ -
Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesinde belirtilen hakların çocuklara tanıtılması, çocuklar ve yetişkinler tarafından benimsenmesi ve bu bilinçle ülkemizde bu hakların amacına uygun ve doğru bir biçimde uygulanmasının sağlanmasına yönelik çözüm önerilerine ulaşmak amacıyla Düzce Valiliği’nde “Çözüm Önerileriyle Çocuk Hakları Protokolü  imzalandı.
Protokol öncesi program hakkında bilgilendirmede bulunan Düzce Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özge Pınarcık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın projenin tüm masraflarını karşılayacağını söyleyerek Milli Eğitim Bakanlığı adına ise Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından teknik destek verilerek internet sitesinin düzenlenmesi, iletişim ağının kurulması ve sürdürülmesine katkı sağlanacağını ifade etti. Protokol gereğince çocuk haklarına yönelik kongre düzenleneceğini ve ardından eylem planı oluşturulacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Pınarcık, Bakanlıklara, Düzce Valiliği’ne, Düzce Üniversitesi’ne ve destek veren kurumlara teşekkür etti.

Çözüm Önerileriyle Çocuk Hakları Kongresi’ni çok önemsediğini dile getiren Düzce Valisi Zülkif Dağlı, üniversite-kamu işbirliği çalışmaları kapsamında düzenlenecek kongreyi, Düzce Üniversitesi başta olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gerçekleştireceğini söyledi. Düzce’de kurumlarla işbirliği içerisinde yapılacak çalışmanın başarıya ulaşacağına inandığını ifade eden Zülkif Dağlı, projede emeği geçen kurumlara teşekkürlerini iletti.
Projenin Türkiye’de ilk defa Düzce Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirileceğini dillendiren Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çalışmaların öğretim üyeleri rehberliğinde yürütüleceğini sözlerine ekledi. Düzce Üniversitesi’nin hem kamu hem de sanayi işbirliklerine çok önem verdiğinin altını çizen Rektör Çakar, çocuk haklarının tüm yönleriyle değerlendirileceği kongreye katılımın ücretsiz olmasının, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını sunabilmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ilgili Bakanlıklara, Düzce Valiliği’ne ve kamu kurumlarına desteklerinden dolayı teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.
Açılış konuşmalarının ardından imza törenine geçildi. Protokolü; Düzce Valiliği adına Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeki Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanlığı adına İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit imzaladı.
Protokol kapsamında, alanında uzman bilim insanlarının bildirileri ile Düzce’de bir araya gelerek çocuk haklarının benimsenmesi ve uygulanması konusunda ortaya konulacak çözüm önerilerinin tartışılması amacıyla “Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi” düzenlenmesi planlanıyor. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 2017 Ekim’inde gerçekleştirilmesi planlanan kongreye, çocuk hakları konusunda yetkin yurt içi katılımcılarla birlikte; Amerika Birleşik Devletleri, Slovak Cumhuriyeti, Romanya ve Tayland gibi yurtdışından yüzlerce akademisyen ve araştırmacı katılacak. Söz konusu kongreye; Bolu, Sakarya, Ankara, Kastamonu, Karabük, Zonguldak, İstanbul, Bursa, Yalova ve Kocaeli’den Çocuk Hakları Komite üyesi 2’şer çocuğun ve Çocuk Hakları İl Yetişkin Temsilcilerinin de katılması bekleniyor.
Programın planlama ve hazırlık aşamalarında Düzce Üniversitesi Rektörlüğü ile Düzce Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliği içerisinde hareket edecek.
Protokol sonrasında, Düzce Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir komisyon, kongrede sunulmak üzere gelen bildirileri inceleyerek değerlendirilmesi çalışmalarını yürütecek. Sunum yapacak araştırmacıların konaklama ve katılım ücreti giderlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından karşılanacağı kongrede, sunumu yapılan tüm bildiriler, Eğiten Yayınevi sponsorluğunda kitap haline getirilecek.
Uluslararası Çocuk Hakları Kongresi’nde akademisyenlerden ve çocuklardan elde edilen çözüm önerileri birleştirilerek çocuk haklarının duyurulması, yaygınlaştırılması, bu konuda insanların bilinçlendirilmesi ve aksayan yönlerin düzeltilmesine yönelik bir de eylem planı oluşturulacak. Hazırlanan eylem planının tüm Türkiye’de uygulanması adına Bakanlıklar tarafından gerekli çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.
Konu ile ilgili detaylara; Düzce Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu http://childrenrightscongress.duzce.edu.tr/ adlı internet sitesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İl Müdürlüğü internet sitelerinden ulaşılabiliyor.
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Öne Çıkanlar
Anket
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALIDIR?
MUHARREM İNCE (%21)
MERAL AKŞENER (%42)
RECEP TAYYİP ERDOĞAN (%35)
SELAHATTİN DEMİRTAŞ (%0)
TEMEL KARAMOLLAOĞLU (%0)
DOĞU PERİNÇEK (%0)
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.