Bugün 27 Mayıs 2018 Pazar
Sertifika Töreni Gerçekleştirildi!
TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen "Arı Biziz, Bal da Bizdedir" projesinin ilk grup kapanış programı, gerçekleştirilen sertifika töreniyle sona erdi.
 Sertifika TÖreni GerÇekleÅtirildi!
Oy : 5-Puan : 15
+ -
DAGEM’de düzenlenen programa; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Yığılca Kaymakamı M. Furkan Sancaktutar, Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin ve öğrencilerin aileleri katıldı. 
İlköğretim öğrencilerine yönelik arı,arı ürünleri ve arı-çevre ilişkisi ile ilgili eğitimlerin verildiği projenin ilk grup kapanış programında, öğrencilerin eğitimde gerçekleştirdikleri çalışmalar da sergilendi. 

Programın devamında öğrencilerden Deniz Doruk Özdoğan ve Melike Tuncel, arı eğitimiyle ilgili duygularını paylaştılar. 
Arılar hakkında birçok önemli bilgi edindiklerini ifade eden öğrenciler, artık arılardan korkmadıklarını belirterek eğitimcilere teşekkür ettiler.
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, gönülden ve yürekten çalışan proje ekibine teşekkür ederek sözlerine başladı. 
Arıcılıkla ilgili ilk veri tabanlarının oluşturulduğu dönemde, arıcılıkla uğraşanların yaş ortalamasının 50 ve üzeri olduğunu belirten Kekeçoğlu, bu yaş ortalamasını 
düşürmek ve çocuklara arıcılık sektörünü ve mesleğini sevdirmek için bu projeye başladıklarını dile getirdi. 
Çocuklara yaşayarak arıları sevdirmek ve arıların toplum için ne kadar önemli olduğunu öğretmek için "Arı Biziz, Bal da Bizdedir" projesine devam ettiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “İnşallah projenin 10. yılındaki kutlamalarda da birlikte oluruz. 

Bizlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Yığılca Kaymakamı M. Furkan Sancaktutar’a,Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit’e, Rektör 
Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin’e çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Programda konuşan Yığılca Kaymakamı M. Furkan Sancaktutar, bu değerli projenin geçen yıllardaki projelerin devam niteliğinde olduğunu ifade ederek çocuklardaki 
heyecanı görmenin mutluluk verici olduğunu belirtti. 
Yığılca’da arıcılıkla ilgili faaliyetlerin her yıl devam ettiğine işaret eden Sancaktutar, bu yıl “Bal Ormanı”projesini hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. 

Ağustos ayında başlayacak projede, arıcılara tüm imkanların sağlanacağına dikkat çeken M. Furkan Sancaktutar, Düzce Üniversitesi’nin ve DAGEM’in projenin en önemli ayaklarını oluşturduğunu sözlerine ekledi. 
Bal Ormanı projesinde organik üretim yapılacağını söyleyen Sancaktutar,çalışmaların bilimsel olarak daha ileri seviyeye ulaşması için Düzce Üniversitesi 
akademisyenlerinden de faydalanacaklarını dillendirdi. 
Arıcılığın arı ve baldan ibaret olmadığının altını çizen Yığılca Kaymakamı, polen, arı sütü ve propolis gibi yan ürünlerin de önemli olduğunu söyleyerek Yığılca’da 
arıcılığın daha da gelişeceğine vurgu yaptı. 
“Arı Biziz, Bal da Bizdedir” projesinde geleceğin arıcılarının yetişeceğini belirten M. Furkan Sancaktutar, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Arı Biziz, Bal da Bizdedir” projesinin k kurumsallaştığını söyleyerek DAGEM ekibine teşekkür etti. 
Uzun yıllar boyunca ihmal edilen arıcılığın, şu an bölgede çok önemli bir geçim kaynağını haline geldiğine dikkat çeken Rektör Çakar, hem Yığılca’da yapılan çalışmaların hem de arıcılıkla ilgili akademik faaliyetlerin ilçedeki arıcılığı geliştirdiğini ifade ederek Düzce Üniversitesi’nin, bölgesel kalkınma odaklı çalışmalarında arı ürünlerinden faydalanacağını dile getirdi. 

Projedeki çocuklara ve ailelerine teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çocukların arılarla dost bir yaşam sürmesini temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının sonrasında Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir ve öğrencilerin birlikte besteledikleri “Tarlacı Arı” şarkısı öğrenciler tarafından başarıyla seslendirildi.
"Arı Biziz, Bal da Bizdedir" projesinin ilk grup kapanış programı, sertifika töreninin ardından son buldu.
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
emin turan20.06.2020-15:21:16 Tebrikler Düzce üniversitesi tebrikler rektör hanım
1

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Öne Çıkanlar
Anket
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALIDIR?
MUHARREM İNCE (%0)
MERAL AKŞENER (%71)
RECEP TAYYİP ERDOĞAN (%28)
SELAHATTİN DEMİRTAŞ (%0)
TEMEL KARAMOLLAOĞLU (%0)
DOĞU PERİNÇEK (%0)
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.