Bugün 16 Temmuz 2018 Pazartesi
Görmez Gitti, Keleş Geldi
Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğuna oturan Ekrem Keleş'in hayatı herkes tarafından merak ediliyor. Mehmet Görmez'in emekliliğe ayrılması sonrası Diyanet İşleri'nin yeni başkanı Ekrem Keleş oldu. Keleş görevi asaleten değil vekaleten yürütecek. Yani bir süre sonra Ekrem Keleş'in yerine başka bir ismin ataması yapılabilir veya Ekrem Keleş asaleten de göreve ataması yapılabilir.
 GÖrmez Gitti, KeleŠGeldi
Oy : 5-Puan : 15
+ -
EKREM KELEŞ KİMDİR, NERELİDİR?
İşte Türkiye'de din işlerinden sorumlu olacak Ekrem Keleş'in hayat hikayesine ve çalışmalarına dair detaylar... Ekrem Keleş, bir çok Düzceli değildir. 1958'de Konya Seydişehir'de dünyaya gelmiştir. 1977 ‘de Konya İmam-Hatip Lisesini, 1981’de Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirmiştir...
1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladıktan sonra 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek lisans yaptı. Doktorasını ise Ankara Üniversitesi'nde "İslam Hukukunun Kaynağı Olarak İcma" üzerine tamamladı.
İki dil bilen Ekrem Keleş Mekke-i Mükerreme'de Din Hizmetleri Ataşeliği görevinde de bulunmuştur. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçilerek Kurul Başkan Vekilliği de yapmıştır. Namaz vakitlerinin oluşmadığı yerlerde vakitlerin belirlenmesi üzerine uzun çalışmalar yapan Ekrem Keleş 30.12.2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Ekrem Keleş'in kitapları ise şöyle: Haccı Anlamak, (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte) Diyanet İşleri Başkanlığı yayını. Kutsal İklimde Dua (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte). Umre Rehberi (Haccı Anlamak kitabından Umre için uyarlama). Umre Duaları (Kutsal İklimde Dua kitabının umreye uyarlanmış şekli). En Güzel Örneğin Aile Hayatı, ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, Türkiye Diyanet Vakfı Yayını, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte). En Güzel Örneğin Çocuk Sevgisi/ ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte) Türkiye Diyanet Vakfı Yayını. Ailenin Din Kılavuzu, Seha Neşriyat, (Dr. Muzaffer Şahin ile birlikte). 
Ekrem Keleş'in makale ve tebliğleri ise şöyle: ‘Dini Nikah' Adı Altında Yapılan Gayr-ı Resmi Nikah Akdinin Tahkim Yoluyla Sona Erdirilmesi (Toplumumuzda Yaşanan Güncel Bir Sorunun İslam Hukuku Çerçevesinde Tahkim Yoluyla Çözümü Üzerine Bir Deneme) Marife Dergisi, 2004. Rü'yet-i Hilal Meselesi, Marife Dergisi, 2002. Kurbanın Hükmü Konusunda Mukayeseli bir İnceleme, Diyanet İlmi Dergi. Hacda Kadınların Durumu, Hac Sempozyumuna sunulan tebliğ, İst 2006, (Hac Sempozyumu Tebliğ ve Müzakereleri, Diyanet İşleri Başkanlığı yayını, 2007 (Tebliğ).
Ekrem Keleş ve eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez uzun yıllardır hem meslek hayatlarında hem de özel hayatlarında dosttular. Öyle ki 2013 yılında Ekrem Keleş 83 yaşındaki babası Osman Keleş'in cenazesinde Mehmet Görmez dostunu yalnız bırakmamış, babasının cenaze namazını kıldırmıştı.


 
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
veli tufan20.08.2001-19:40:08 İktidar da MHP 'de bu halkın ne kadar saf olduğunu iyi anlamışlar. Niye her iki parti iyi anlaşıyorlar zannediyorsunuz. Bahçeli talimat vermeden Akp hareket mi eder.
sami tutar20.08.2001-19:35:21 bende mehmet keleş'in akrabası olduğunu zannetmiştim. Allah'tan akrabası değilmiş.
1

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.