Bugün 22 Haziran 2018 Cuma
Tanal: Düzceli Çiftçiler, Çimento Fabrikası İstemiyor
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Düzce Yığılca ilçesine kurulması planlanan çimento fabrikasının, Düzce’nin doğal zenginliklerine vereceği zararı Meclis’e taşıdı. Tanal, “Çimento fabrikası yapımında diretenler, Düzce’nin ormanlık alanlarını, kesilecek ağaçlarını, çiftçisini düşünüyorlar mı” dedi.
 Tanal: DÜzceli ÇiftÇiler, Çimento Fabrikası İstemiyor
Oy : 5-Puan : 15
+ -
Düzce’de yapılacak olan Çimento Fabrikası’na Düzce halkının ve Düzceli çiftçilerin tepkisi devam ediyor. Düzcelilerin Meclis’teki sesi olan CHP’nin Düzce’den sorumlu Milletvekili Mahmut Tanal, konuya ilişkin Meclis’te Genel Görüşme açılması teklifi verdi. Tanal, konuya ilişkin şunları söyledi:
“Yığılca ilçesine kurulması planlanan ve gerekli çalışmaları başlatılan çimento fabrikasının Düzce ilimizin doğasına zarar vereceği aşikârdır. Düzce Üniversitesinin TÜBİTAK tarafından desteklenen “Arı biziz bal da bizde” projesi ve yine Düzce Üniversitesi’nin Yığılca Kaymakamlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından desteklenen yaklaşık 400 hektarlık “Bal Ormanı” projesinin, sözü geçen çimento fabrikası inşasıyla zarar görme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çimento fabrikasının kurulacağı alanın yakınında yaşayan, fındık ekimiyle ve arıcılıkla uğraşan, geçimini bu alanlardan sağlayan çiftçi vatandaşlarımızın yaşayacakları mağduriyetlerini göz ardı etmemeliyiz. Öte yandan arıcık faaliyetleri ile uğraşan vatandaşlarımızın ekmek kapısı olan arıcılık sektörü de tehlikeye girmektedir. İnşası başlamış olan ve birçok ormanlık alanın şimdiden telef olmasına sebep olan çimento fabrikasının tamamen bitmediği halde dahi verdiği zararlar, doğaseverler için ve vatanını, milletini ülkesini sevenler için üzüntü vericidir. Çimento Fabrikasının henüz kurulma aşamasında dahi ormanlarıyla ünlü Yığılca ve çevresindeki alana verdiği zararların, fabrikanın inşasının tamamlanıp faaliyete geçmesiyle sebep olabileceği mağduriyetlerin ve bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın haklarının müdafaası ile geri dönüşü mümkün olmayan doğal güzelliklerimizin yok olmaması için, çözüm önerilerinin bulunması ve tartışılması amacıyla bir Genel Görüşme açılması gerekmektedir. Konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na Genel Görüşme açılması için dilekçe verdim. Meclis’in de bu konuya kayıtsız kalmamasını, Düzce için en doğru kararın, milletin vekillerince TBMM çatısı altında istişare ile alınmasını umuyorum.”
Öte yandan Tanal, Genel Görüşmenin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Meclis’te soru önergesi de verdi.

 
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Furkan UÇAR Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Anahtarlık Sepeti
Öne Çıkanlar
Anket
CUMHURBAŞKANI KİM OLMALIDIR?
MUHARREM İNCE (%21)
MERAL AKŞENER (%42)
RECEP TAYYİP ERDOĞAN (%35)
SELAHATTİN DEMİRTAŞ (%0)
TEMEL KARAMOLLAOĞLU (%0)
DOĞU PERİNÇEK (%0)
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.