Bugün 20 Eylül 2018 Perşembe
Sarmalik Lahana Tarla Günü Düzce’de.
SARMALIK LAHANA TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİNDE DERECEYE GİREN KADIN ÇİFTÇİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ.
 Sarmalik Lahana  Tarla GÜnÜ DÜzce’de.
Oy : 10-Puan : 30
+ -
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı kapsamında, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Düzce İl Müdürlüğü tarafından uygulanan “Düzce İlinde Kadın Eli İle Sarmalık Lahana Çeşidinin Yaygınlaştırılması Projesi”nin tarla günü etkinliği Düzce’nin Gölyaka İlçesi Yazıpınar Mahallesinde gerçekleştirildi. 
Enstitü tarafından geliştirilen sarmalık lahana çeşidinin üstün özelliklerinin diğer çiftçilere tanıtılması amacıyla düzenlenen tarla günü etkinliğine Gölyaka Kaymakamı Adem Keleş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu,  Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. İbrahim Sönmez ve Dr. Barış Albayrak,  İGM Üyesi Necmi Kap, AK Parti İlçe Başkanı Fazlı Koç, Resmi Kurum Müdürleri ve çok sayıda davetli Katıldı.
İl Müdürü Harun Kabaoğlu; proje kapsamında Merkez, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova ve Kaynaşlı İlçelerinde önder 8 kadın çiftçimiz ile 500’er m²’lik lahana bahçeleri tesis edilerek teknik takiplerinin yapıldığını, Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen "Yalova Sarmalık" lahana çeşidinin verim ve sarmalık kalitesi bakımından İlimize uyum sağladığını söyledi. 
İl Müdürü Kabaoğlu, “Proje kapsamında ve tarla gününün düzenlenmesinde emeği geçen Başkanlık, Enstitü ve İl/İlçe Müdürlüğümüz personeli meslektaşlarımıza, çiftçilerimize, tüm katılımcılarımıza ve demonstrasyon için tarlasını tahsis eden önder çiftçilerimize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” dedi.
Proje uygulama sürecinde demonstrasyon bahçelerinde en iyi yetiştiriciliği yapan kadın çiftçilerden birinci olan Çilimli İlçesi Döngelli Köyünden Nursefa Uzun’a, ikinci olan Gölyaka İlçesinden Şener Akgül’e ve üçüncü olan Merkez Büyükaçma Köyünden Gülşah Aygın’a da plaketleri, ayrıca projeyi uygulayan tüm kadın çiftçilere de teşekkür belgeleri takdim edildi.Tarla günü etkinliği proje yürütücüsü personel tarafından katılımcılara teknik bilgilerin paylaşılması, lahana yetiştiriciliği lifletlerinin etkinliğe katılan konuklara dağıtılmasının ardından, proje önder çiftçilerinin hazırlamış olduğu ikramlar ile sona erdi.
 
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.