Bugün 17 Ağustos 2018 Cuma
Vodafone “yarini Kodlayanlar” Projesiyle
Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Düzce’de Aralık ayında başlatılan ve bugüne kadar 100 çocuğa ulaşan kodlama eğitimlerine yeni eğitimlerle devam edildi.
 Vodafone “yarini Kodlayanlar” Projesiyle
Oy : 5-Puan : 15
+ -

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün de katıldığı eğitimlerde, yaşları 7-14 arasında değişen 100 Düzceli çocuk, programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yaptı.

 

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle Düzce’de toplam 300 çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. Böylece Düzce ile birlikte Karadeniz Bölgesi’nde toplam 1.100 çocuğa ulaşılacak.

 

10 Şubat2018, Düzce – Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle Habitat Derneği işbirliğinde hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında Düzce’de Aralık ayında başlattığı kodlama eğitimlerine devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Süel’in de katıldığı eğitimlerde yaşları 7-14 arasında değişen toplam 100 çocuğa kodlama eğitimi verildi. Düzceli çocuklar, programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yaptı.

 

“Yarını Kodlayanlar” projesiyle bugüne kadar 100 çocuğa ulaşılan Düzce’de 2 ayda 3 eğitmenle toplam 300 çocuğa kodlama eğitimi verilmesi hedefleniyor. Böylece, Düzce ile birlikte Karadeniz Bölgesi’nde toplam 1.100 çocuğa ulaşılacak.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, şunları söyledi:

“Diitalleşme bütün dünyada küresel bir trend. Türkiye de bu trendin içinde. Bu dönüşüm bir tercih değil, zorunluluk. Çünkü dünyanın yeni kuralları dijital olarak yazılıyor. Dolayısıyla bu değişimin öncüsü olmamız gerekiyor. Geçen sene Bakanlığımızda Dijital Dönüşüm Platformu diye bir çalışma başlattık. Bu kapsamda Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasını hazırlıyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli pek çok faaliyetimiz var. Hepsinin başı eğitim. Eğitim, dijitalleşmenin olmazsa olmazı. Türkiye Vodafone Vakfı’nın bu faaliyeti bu sebeple son derece önemli. ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle genç nesilleri dijital dönüşümün öncüsü yapmak için çalışan Türkiye Vodafone Vakfı’na ve Habitat Derneği’ne teşekkür ederim. Türkiye’de 12,5 milyon nüfusu 5-14 yaş arası çocuklarımız oluşturuyor. Düzce’de de 53 bin çocuğumuz 5-14 yaş arasında. Yaşadığımız çağda dünyaya gelen her çocuk dijital dünyaya gözlerini açıyor. Dijital bir nesil yetişiyor. Dijital geleceğin asıl aktörleri bu çocuklar olacak. Çocuklarımızı bu dünyaya hazırlamak durumundayız. Vodafone, ‘Yarını Kodlayanlar’ ile büyük bir hizmet yapıyor. ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi çocuklarımıza dijital dünyanın kapısını açma noktasında önemli bir adım oluşturuyor. 10 bini aşkın çocuğumuza kodlama ve robotiğin temellerini öğreten bu projenin daha da büyümesi ve benzer projelerin hayata geçmesiyle Türkiye dijital dönüşümde önemli bir eşiği aşmış olacak. Dijital dünya, eğitim sisteminden üretim sürecine, sosyal hayattan diğer alanlara her şeyi dönüştürüyor. Bu yeni dönemi iyi okumalıyız. Bundan sonra CV’lerde kaç programlama dili bildiğimiz daha etkili olacak. Bilgisayar okur-yazarlığımız bize kapıların daha fazla açılmasını sağlayacak. Bakanlık olarak, dijital dönüşüm yolunda atılacak her adımın arkasındayız.”

 

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, şöyle konuştu:

“Düzce, kodlama eğitimi konusunda öncü bir şehir. ‘Düzce Kodluyor’ projesiyle örnek bir girişim başlattı. Bu sayede binlerce Düzceli çocuk kodlama öğrendi. Vodafone olarak, çorbada bizim de tuzumuz olsun istedik ve Yarını Kodlayanlar projemizle Düzce’yi de kapsadık. Dijital dünyanın dili kodlama. Geleceğin meslekleri kodlamaya dayanacak. Her bir çocuğumuz kod yazmaya başladığında, Türkiye dijitalleşmiş olacak. Kodlamanın yaygınlaşması, yerli yazılım üretimini de teşvik edecek. Böylece Türkiye teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten bir nesle sahip olacak. Çocuklarımızı geleceğin heyecan verici dünyasına hazırlamaya devam edeceğiz.”

Bu haber Objektif Kaynağından Editör Enes G. Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Öne Çıkanlar
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.