Reklamı Geç
Dursun Ay
Bugün 20 Ağustos 2018 Pazartesi
Düzce’de Findikta Rekolte Tahmini Eğitimi Yapildi
DÜZCE İLİNİN VE BÖLGESİNİN EN ÖNEMLİ TARIMSAL ÜRÜNÜ OLAN FINDIKTA SEKTÖRLE İLGİLİ TÜM PAYDAŞLARIN KATILIMLARI İLE FINDIKTA REKOLTE TAHMİNİ EĞİTİMİ DÜZCE’NİN AKÇAKOCA İLÇESİNDE YAPILDI.
 DÜzce’de  Findikta  Rekolte   Tahmini Eğitimi Yapildi
Oy : 5-Puan : 15
+ -
Gıda  Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü himayesinde Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ev sahipliğinde Gerçekleştirilen eğitime İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Çiğdem Bulam Köse, sektörle ilgili tüm paydaşlar ve çevre illerden gelen temsilciler katıldı. Eğitimin açılış konuşmasında bu eğitimi ilimizde düzenleyen bakanlığımıza ve değerli temsilcilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Müdürü Harun Kabaoğlu; “Fındık ülkemizin en önemli tarımsal ihracat ürünü olmasının yanında ilimizin de en önemli ürünüdür. İlimizde yaklaşık 25 bin kayıtlı çiftçi ile 63 bin ha. alanda fındık tarımı yapılmaktadır. 2017 verilerine göre toplam 74 bin ton rekolte ile Ülkemiz Fındık Üretiminin %11’ini ilimiz karşılamaktadır.” dedi.
Düzenlenen Fındıkta Rekolte Tahmini Eğitiminin öneminden bahseden İl Müdürü Harun Kabaoğlu; “Daha önceden yapılan rekolte çalışmalarında farklı kurumlar kendi rekolte tahminlerini yapıyorlardı. Bunun sonucunda da bilgi kirliliği oluşuyor ve bu durum da sektöre zarar veriyordu. Ancak Bakanlığımız bu sorunun önüne geçmek amacıyla rekolte tahmininin oluşturulacak komisyon aracılığı ile tek elden yapılmasına karar verdi. Burada uzman arkadaşlar rekolte tespiti ile ilgili bilimsel metot ortaya koyacaklar. Bu metot ile geçen senelerde olduğu gibi bu sene de fındık rekoltemizi tespit edeceğiz. Ben düzenlenen bu eğitimin ilimiz ve ülkemiz tarımına hayırlı olmasını dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.
Daha sonra söz alan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğü Bahçe Bitkileri Birim Koordinatörü Orhan Katı, “Fındık Bakanlığımız için, Düzce için, Karadeniz için önemli bir ürün; Dünya’da hem üretimde hem de ihracatta lider ülkeyiz.  Dünya üretiminin %67’sini Ülkemiz karşılıyor. Bu ürünü geliştirmek için Bakanlık olarak elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu eğitimleri Ordu ilinde başlattık. İkincisini de Düzce ilinde gerçekleştiriyoruz. Yapılan bu eğitimlerin faydalı olacağını umuyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Bilgen tarafından Fındığın Döllenme Biyolojisi ve Meyve Dökümleri, Ziraat Mühendisi Selda Kayalak Balık tarafından Fındık Çeşit Özellikleri ve Rekolte Tahmini Hesaplama Yöntemi konularında bilgiler verilmiştir. Eğitimin ikinci günü ise katılımcılara arazide uygulamalı olarak çotanak sayımı anlatılmış olup eğitim son buldu.
Hüsnü OVALI/Haber-foto
Bu haber Objektif Kaynağından Editör Tarafından Yayınlandı.
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Anahtarlık Sepeti
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.