Günün Haberleri   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle  |   Üye Girişi 

 
  

DÜZCE, ANADOLU’NUN SESİ…
"Erol TAYHAN  Kaleminden"DÜZCE, ANADOLU’NUN SESİ…


Başbakanlık “Basın Yayın ve Enformasyon  Genel Müdürlüğü (BYEGM)“ tarafından hazırlanan ve  TRT Anadolu’da yayınlanan  “Anadolu’nun Sesi”  Programına, Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı  olarak, Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşımız  gazetemiz  Objektif’in Yazı İşleri Müdürü Ömer Emecan’la birlikte katıldık (09. Mart.2012) . Saat:10.30-12.00 saatleri arasında gerçekleşen canlı yayın Hakan Tuzcu ve Arzu Türkdoğan tarafından sunuldu.

Sayın Valimiz Vasip Şahin, Belediye Başkanımız İsmail Bayram ve Ünüversitemiz Rektörü  Prof. Dr.Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun canlı telefon bağlantısı ile katıldığı programda önemli konular konuşuldu. Dile gelmeyen veya getirilmeyen bazı eksi’lere değinmekte  tabii ki bize düştü..Bizde onu yaptık.

YIĞILCA -YEDİGÖLLER…

Sayın Valimiz Şahin’in dile getirdiği ancak fazla üzerinde durmadığı  “Yığılca Yedigöller” arasındaki yolun yapımı konusu takdire şayan…Bu iki açıdan önemli:1. Bu sayede Yedigöller’in Düzce’ye ait olduğunu tescillemiş oldu, 2.Yığılca ilçemiz Yedigöller sayesinde daha iyi tanınmış olacak.

Ancak Düzce-OSB arasındaki bağlantı yolu ile Düzce Üniversitesi (D.Ü) anayol bağlantı yolunun  hala yapılmaması ve çağdışı bir görünüm arzetmesi dile gelmedi…Bunları da dile getirmek bana düştü. Kimse kusura bakmasın ama bu yol engeli aşılmadığı sürece “Düzce büyüdü, gelişti” diye böbürlenmesin !  Sadece “bize ne oldu, neden hala buradayız” diyerek dizini dövsün…Yol, bir ilin can damarıdır. Nasıl vücutta kan dolaşımı damarsız mümkün değilse…İşte yol da o kadar önemli.
Bir yanda  “BAZALT” yanında “ ENKAZ…”

Depremin ardından bu kadar yıl geçmiş “Prefabrik okullar miadını doldurmamış mı”!

Neden hala öğrencilerimiz toz duman içinde, depremi hatırlatan prefabrik okullarda eğitim-öğretim görmeye mecbur ediliyor!

Şehrin ortasında bulunan “enkaz yığınları” yeni bir deprem habercisi mi! Yedi katlı bir binada (70) yetmiş kişi yaşarken , şimdi kat adedi (3) üç olunca bu arsanın üç-beş  kişiye kalması söz konusu…Şimdi ne olmalıydı:  Hisse devrinin kolaylaştırılması gerekmez miydi! Yetmiş kişinin hisse devrini yedi kişi yada üç kişi almalı ki bu enkaz yığınları ortadan kalksın. Yeni binalar yükselsin…

Kaldırımlar bazalt taşı mermer, yanlarında enkaz yığınları..Eğer bu kanun işiyse çözümlenmeli…Bugüne kadar çözümlenmediyse bundan sonra çözümlenmeli…Ama çözümlenmeli… Problem “oy”sa  bu millet yani Düzce “oy” konusunda yeterli desteği sağlamıştır…Oy’un engel olmadığını düşünüyorum. O halde…
Sıra “çözüm”dedir.

YOLLAR NE OLACAK!

Peki buraya kara iyi her şey. Peki yollara ne demeli! Düzce Üniversitesi (D.Ü.) ile Düzce bağlantı yolu neden bugüne kadar yapılmadı! Neden bugün de yapılamıyor!

Organize Sanayi Bölgeli (OSB) ile Düzce bağlantı yolu neden yapılmadı bu güne kadar! Neden hala yapılmıyor! Koca TIR’lar hala bir köyün içinden geçiyor!

HASTANE İNŞAATI NEDEN DURDU?

Düzce Devlet Hastanesi’nde meydana gelen gelişmeleri  yerinde görmek ve izleyicilere “mantıklı ve doğru haber” ulaştırmak için inşaat alanına giden ÖNCÜ TV’nin haber ekibine yapılan saldırıyı  da dile getirmeden edemezdim. Saldıranları kınamaktan da çekinecek halim yoktu tabii… Böyle zor anlarda basın mensuplarına  “şiddet, hiddet ve tehdit” savuranların insani ve yasal yollardan “cezalandırılması gerektiğini savundum. Yalnız Sağlık İl Müdürlüğü’nün de “saldırıya uğrayan kameramanı plaketle onurlandırmasının”  anlamını da çözemediğimi şimdi ifade ediyorum. Plaket için “saldırıya uğramak” mı gerekiyor! Gelip “geçmiş olsun” dediniz mi ki bugün kalkıp plaket veriyorsunuz! Veee…Saldırıya uğrayan tek kişi değildi…Kameramanın da yanında bir “Muhabir” vardı…Gazetecinin bay’ı, baymayanı olmaz ama yani 8 Mart’ı yaşadık gördük bayanlar biraz daha hassastır bu işlerde…Plaket verilecekse o bayan muhabire de verilmeliydi…! Aslında “teşekkür plaketini vermenin de bir usulü bir adabı ve bir kriteri vardır.” “ Kurum haber olsun” mantığı ile plaket verilmez.  TRT’nin veya diğer kanalların haber oranlarını araştırdınız mı ki ona-buna alel-acele plaket veriyorsunuz. Aynı hatayı daha önce bir başka kurum daha yapmıştı. Her daire öyle kafasına göre teşekkür plaketi vermeye kalkarsa bunu önleyemezsiniz. “Açıklama yaparken izne tabisiniz” denilen kurumlar öyle kafalarına göre plaket verirse işin sonunu getiremezsiniz…            

Bunları ben  TRT Anadolu’da “Anadolu’nun Sesi” programında canlı canlı dile getirirken “birilerinin duymasını istedim.” Biri’leri bu olumsuz gelişmeleri çöz’sün istedim.

Düzce, “ çözüm bekleyen sorunları”  bir an önce “ çözmeli” artık!

Çöz’ün artık!...Çözelim ki “sorunsuz” mutlu olarak yaşayalım. Çözelim ki “çözümsüz il olmaktan”kurtulalım…Çözülsün ki, gülen, büyüyen, gelişen örnek bir il olalım…

KONUŞMAYALIM MI!

Bu ve bunun gibi bir çok konuyu TRT’de canlı yayında dile getirirken programın da adı “Anadolu’nun Sesi” ya Düzce gözümün  önüme geldi, Düzce’yi düşündüm, Düzce’nin konumunu, durumunu, özelliğini ve güzelliğini  hayal ettim.  Hani bir çok siyasi parti lideri seçim sonuçlarını önce Düzce’den öğrenir ya…Rahmetli Özal, Menderes, Erbakan…!

Düzce Anadolu’nun sesi soluğu aslında. Düzce’deki her güzellik ya da her çirkinlik her zaman dikkat çeker…O halde…

Düzce’yi Anadolu’nun Sesi yapmaya var mısınız!


YORUMLAR


Yorum Yazılmamış.

Yorum

Yorumunuz Varsa Sizde Yazın  

İsim veya Rumuz :
Mail :   Gizlidir Yayınlanmayacak.
Başlık :

Güvenlik :   016376  

Diğer Erol TAYHAN Yazıları
"KEŞKE" İLÇE KALSAYDIK...!
KONURALP'İN TAŞI TOPRAĞI...!
“HATA”DAN DÖNMEK …!
SOHUM’dan SOMA’ya…!
DÜZCE, “SEÇİM SONUCUNU” BİLDİ…!
BAŞKAN- Mümessil ve “ŞEHR’ÜL-EMİN” … !
“KIRMIZI” ÇİZGİLER…!
“Biz bilemedik SİZ BİLİN…”!
ÇEVREYİ “BOŞADIK” …!
MECLİS, ORANI “TETİKLER…”!
NE KORK'AYSUN… “SİYASETTEN”!
DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI “BELLİ…”
Düzce’de “BABA” SORUNLAR…!
“Vurun DERSHANE’YE KİLİDİ VURUN…!
ŞEHRİN SURATI…!
AH… ‘KARA-YOLLARI’ AH…!
KAVŞAK İÇİN “ÖLMEK” ŞART MI!...
BAŞBAKAN GÖRECEK“TSO”YU…!
DÜZCE’DE “YILDIZLI-YALDIZLI GÜNLER” ve DÖRT KAT !
SADECE “VAKIF”MI KAYBEDİYOR…!
TSO’NUN ALTINDA NE VAR…!
“TEDBİR” NE ZAMAN “SANSÜR” OLDU!
BUNLAR “ SÖZDE” GAZETECİLER’dir, ÖZDE DEĞİL…!
DESTİYİ “KIRAN” MI, SUYU “DOLDURAN” MI!
“BİN BAŞLI EJDERHA” :MEDYA...
DÜZCE’NİN BJK ÇIKARTMASI ve “İKİ YÜZ BİN EURO”…!
“BİN BAŞLI EJDERHA” :MEDYA...
BAYRAM “EVRENSEL”DİR…
“DÜZCELİ BÜROKRAT” Olsun Mu, Ölsün Mü!...
“DÜZCE TEMİZ” DEĞİL Mİ !
KAŞIKOĞLU’NUN ARDINDAKİ “MESAJ”!
“3 T” NASIL BİR FORMÜL!
POLİS “İNTİHAR” ETMEZ”!
DÜZCE, ANADOLU’NUN SESİ…
VERGİ REKORTMENLERİNE “YEŞİL PASAPORT” NEDEN OLMASIN!
KADINA ŞİDDET ve “KUVVET!”
“KENT” OLARAK “MARKA” OLMAK!
Sağlık’ta “SKandAL” Olur mu!
“Gazete-ci” Herkese Lazım!
 
 
 
 

2012© Copyright Duzce Objektif (Düzce Gazeteciler Derneği Taraından Desteklenmektedir.)