Bugün 17 Aralık 2018 Pazartesi
Köyün İsmi Neden Değişir?
Bu yazıyı, D-100 karayolu Taşköprü sapağında “Çerkez Taşköprü” karayolu tabelasını görünce acaba Taşköprü Köyü’nün resmi ismi değişti mi sorusunu sorup, cevabını “hayır” olarak aldıktan sonra yazmaya karar verdim.
30.08.2017Nejat Özsoy - Yazi Arşivi
65 KÖYÜN İSMİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİR
Düzce’de pek çok köyün ad değişikliği 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/ç maddesine göre İçişleri Bakanlığı’nca 28.09.1961 günü toplu olarak onaylanmış ve Düzce’de 65 köyün ismi değiştirilmiştir. 1949 yılında 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile yer adlarının değiştirilmesi işlemleri yasal bir dayanağa kavuştu ve köy adlarının değiştirilmesinin İçişleri Bakanlığının tasvibiyle yapılacağı kararlaştırıldı.
AD DEĞİŞTİRME İHTİSAS KURULU
1957 yılında Ad Değiştirme İhtisas Kurulu oluşturuldu. Cumhuriyet döneminde Düzce’de 99 yer adı değişikliğe uğradı. Türkiye çapında pek çok köyün ad değişikliği 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/ç maddesine göre İçişleri Bakanlığı’nca 28.9.1961 günü toplu olarak onaylandı. 
1962 yılı Ocak ayında Cumhuriyet gazetesinin köy ismi değişiklikleri ile ilgili haberi şu şekildedir: “Düzce ilçesinde 65 köyün ismi değiştirilmiştir. Bu arada Akçakoca yolu üzerinde tarihi harabeleri bulunan Üskübü kasabasının ismi de Konuralp olmuştur.
KÜRT, ÇERKES, ABAZA, LAZ, ORDULU, GÜRCÜ..
Bilhassa baş tarafında Kürt, Çerkes, Abaza, Laz, Ordulu, Gürcü ve Muhacir gibi ayırıcı kelimeler bulunan köy isimleri değiştirilmiş bulunmaktadır. 1928 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Son Teşkilat-ı Mülkiyede Köylerimizin Adları adlı yayını gözden geçirerek yaptığımız çalışmaya göre Düzce’de adları değiştirilen bazı köy şunlardır; Abaza Hücac Bey, Abaza Halil Bey, Abaza Soğuksu, Abaza Murad Bey, Aybaşı Albuz Bey, Aynalı Ordulu, Abzeh Mehmet Efendi, Ordulu Karadere, Efteni Albuz Bey, Elmacık Pşimaf Bey, Bataklıda Çerkes Karaköy, Hampinaz, Hatip Hacı İbrahim Efendi, Hatip Hacı Bacı, Hoca Maa Şuruh (Şuruh Efendi), Değirmenbaşı Mehmet Bey, Siyokoğlu, Şakuç, Şuruh Efendi, Sarıdere Kabartay, Büyükaçma Hanoh, Paşaormanı İbrahim Bey, Civit Noğu, Cicu Bey, Çay Efteni, Çapayak Bey, Çerkes Aynalı, Çerkes Taşköprü, Gürcü Hüseyin Ağa, Hacı Bata Bey, Hacı Habek, Hacı Talustan Bey, Hacı Atıf, Amuca Hasan Bey, Fidani Kürtler, Kazukoğlu Hacı İshak Efendi, Kazukoğlu Hacı Mustafa Efendi, Kas Bey, Karaçalıda Hacı Hasan Efendi, Köprübaşı Kürtler, Gölormanı Hacı Musa, Melbuhoğlu, Muhacir Sultaniye, Muhacir Taşköprü, Muhacir Tınaz, Muhacir Mehmet Ağa, Muhacir Yaka, Mehdi Bey, Naş Hacı İsmail, Laz Hamidiye, Laz Suncuk, Laz Şerefiye, Laz Tavuk, Laz Yazlık, Abaza Esma Hanım, Çerkes Hasan.
TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİN GELİŞTİRİLMESİ…
13 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 10 Haziran 1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununda değişikliğe gidilerek köylerin daha önceden kullanmış oldukları tarihi isimleri kullanmalarının önü açılmıştır.
DÜZCE’DE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TALEP OLMADI
İçişleri Bakanlığı’nın tasvibiyle olacak olan bu uygulamanın en önemli kriteri adı değiştirilmek istenen köyde yaşayanların çoğunluğunun bunu istemesidir. Bu değişiklik kanunlaştıktan sonra Doğu ve Güneydoğu illerinde binlerce köy ismi tarihi adlarına kavuşmuştur. ve 30 Eylül 2013 tarihinden bu yana Düzce’de ismi değiştirilen 65 köyün eski isimlerini almak için herhangi bir talebi olmamıştır.
30 Eylül 2013’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, merakla beklenen demokratikleşme paketini açıkladı. Başbakan Erdoğan açıklamasında: Köy isimlerinin değiştirilmesindeki yasal engeli kaldırıyoruz. Köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığımızca olacak.” Dedi.
O günden bugüne Türkiye’de pek çok köy ismi değişti. 12 Ocak 2016 yakın tarihli bir Anadolu Ajansı Haberi köy ismi değişikliği ile ilgiliydi. Haber şöyledir; Karaman'da 2 köye 1962 yılında devlet tarafından değiştirilen isimleri yeniden verildi. A.A. muhabirinin aldığı bilgiye göre Karaman'da merkeze bağlı Başharman ve Boyalıtepe köylerinin muhtarları, halktan gelen yoğun talep üzerine geçen yılın Nisan ayında köylerinin isimlerinin değiştirilmesi için İl İdare Kuruluna başvurdu. İller İdaresi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığının oluru üzerine "Başharman"ın isminin "Zengen", "Boyalıtepe"nin isminin ise "Kameni" olarak değiştirilmesine karar verdi.
Bu köşe yazımda devletin teşvik ettiği bu demokratik hakkın neden ortaya çıktığı ile ilgili sizleri kısaca bilgilendirmek istedim. Kolay gelsin.
[1] Harun Tunçel, “Türkiye’de İsmi Değiştirilen Köyler”, Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 2000, Sayı 2, s. 27.
[2] Sevan Nişanyan, “Hayali Coğrafyalar: Cumhuriyet Döneminde Değiştirilen Yer Adları”, Tesev Yayınları, Temmuz 2011, s. 51.
[3] Cumhuriyet Gazetesi, 06.01.1962, s. 5. - 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 2/ç maddesi: Köy ve kasabaların aynı ilçe içinde bir bucaktan bir bucağa bağlanması, köy adlarının değiştirilmesi, köylerin birleştirilmesi ve ayrılması, bir köy, mahalle veya semtin o köyden ayrılıp başka bir köy ile birleştirilmesi İçişleri Bakanlığının tasvibiyle yapılır.

[4] İçişleri Bakanlığı Yayını, "Son Teşkilat-ı Mülkiyede Köylerimizin Adları”, İstanbul 1928, s. 469, 470, 471, 472. – Adları değiştirilen köylerin listesi İstiklal Gazetesinin 30 Aralık 1961 tarihli sayısında tablo halinde verilmiştir.
 
Tüm Yorumlar
Erdal kakasyalı20.09.2002-08:11:44 Bu köşe yazısını okumanızı tavsiye ediyorum.Bana göre tarihi bilmemiz ve nerden nereye geldiğimizi anlamamız açısından önemli.
Aslangirry20.08.2031-23:48:28 Çok ilginç bir yazı olmuş bilgilendirme sağolun.
Erdal Kara20.08.2031-11:22:55 Çerkez Taşköprü ismi resmiyette yoksa neden bu tabelayı buraya diktiler.Hayret yani.İlginç. Şimdi köşe yazınızı okuduktan sonra olayın detayına vakıf oldum. Size teşekkür bizi yanıltanlara da yuh diyorum. Çerkez yazılıysa resmiyet kazandırılmalı.
1

Tüm Yorumlar

 
Turan Otel
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.