Bugün 20 Eylül 2018 Perşembe
Seçilen İnsan Olmak ?
Özellikle yönetim kademelerinde ilerledikçe karşılaştığınız öğrenciler, adaylar, yeni işe girenler yani hayalleri önünde ancak endişeleri ceplerinde olan kişilerin; “ Nasıl İşe Girebilirim ? ” “ Eee İşe Girdim Nasıl Yükselebilirim ? ” gibi ucu açık soruları ile mutlaka karşılaşırsınız.
19.09.2017ORKUN TÜRKMEN - info@objektif.comYazi Arşivi

Özellikle yönetim kademelerinde ilerledikçe karşılaştığınız öğrenciler, adaylar, yeni işe girenler yani hayalleri önünde ancak endişeleri ceplerinde olan kişilerin;

“ Nasıl İşe Girebilirim ? ”

“ Eee İşe Girdim Nasıl Yükselebilirim ? ”

gibi ucu açık soruları ile mutlaka karşılaşırsınız.      

Eminim herkesin verebileceği farklı yanıtlar vardır. Benim duyduklarım “Yükseğin olsun”, “ bir yetmez en az iki yabancı dilin olsun”, “Tanıdığın Olsun J ” yani olsun da olsun...

Bu klişe yanıtların hiçbiri artık çalışma hayatının unutulmaya başlanan temel değerlerini içermiyor maalesef.

O nedenle bu yazıda benzer yanıtlar olmayacak. Hatta okuyacaklarınız için “bu kadar kolay olamaz” diyeceksiniz. Ayrıca aşağıdaki öneriler için özel bir yeteneğe sahip olmanız veya öyle marka okullardan mezun olmanız da gerekmiyor.

. Zamanında Olmak : Bulunduğunuz ortamın zaman ile ilgili kurallarına saygı göstermek, başkalarının da zamanına saygı göstermenizi sağlayacaktır.

· İş Ahlakı : Size verilen görev ne olursa olsun bunu yüksek adanmışlık ile en doğru şekilde yapmak. Hayatınızda buna örnek göstereceğiniz mutlaka insanlar vardır. Hiç kimse aklınıza gelmiyor ise Annenizi düşünün.

· Çaba Göstermek : Aşkı için dağları delen Ferhat kadar olmasa da işimiz veya hedefimiz için çaba göstermekten bahsediyorum.

· Beden Dili : Süslü tanımlamalara girmeden, çevremize olumlu mesajlar veren bir beden diline sahip olmak. Hiç yapamıyorsak gülümsemek yeterli.

· Eleştirilere Açık Olmak : İşte belki de bizler için en zorlanacağımız madde bu olabilir. Eleştiriye kapalı olmak bir yana bir de hemen kişiselleştirmeye hazırız. Daima eleştirilerin geliştirme fırsatlarına odaklanın.Bir de eleştiriye kapalı olup, giderek yanlızlaşan insanlara.

· İlave Sorumluluk Almak : Hangimiz duyduğumuzda “yapabileceğim daha başka ne olabilir?” sorusundan mutlu olmadık

· Hazır ve Hazırlıklı Olmak : İş görüşmesinden başlayarak katılacağınız program, ekip çalışması her ne ise önceden hazırlık yapmak, olası yanlış anlamaları ve başarısızlıkları mutlaka önleyecektir.

Sizlerin de bu listeye ekleyeceği ve hepimizin isterse rahatlıkla başarabileceği öneriler olacaktır. Eminim ailemizde, işyerimizde, arkadaş çevremizde bu özelliklerin bir kısmına sahip insanların yanımızda olmasını istiyoruz.

Bütün bize dayatılan ön yargılara rağmen “Seçilen İnsan Olmak” hala bizim elimizde. 
Tüm Yorumlar
Şuan Kayıtlı Bir Yorum Bulunmamaktadır.İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Tüm Yorumlar

 
Anahtarlık Sepeti
Arşiv
Anasayfa
Foto Galeri
Videolar
Köşe Yazarları
Hakkımızda
Reklamlar
Editör
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.