ERDEMLİLER SÖĞÜT’TE..

Erdemliler Derneği tarafından Erkek öğrencilere yerinde tarih ve kültür eğitimi. Milli ve manevi değerlerle mücehhez , kökleri mazide olup ati’yi kucaklayan bir gençlik yetiştirmek adına 736. Söğüt  Ertuğrul Gaziyi Anma Yörük şenliklerini  fırsata çeviren Erdemliler Derneği Altın ve örnek öğrenci ağırlıklı 21 kişilik bir kafile ile Söğüt’te etkinliklere katıldı. Gezi süresince tarih ve kültür eğitimi ile donatılan öğrenciler ziyaret edilen Bilecik Müzesi, Osmanlı devletinin manevi kurucu ve  Osman beyin ve Osmanlı devletinin bağımsızlığını hutbede ilan eden Dursun Fakih’in kayınpederi Şeyh Edebali türbesi ve 736.’sı gerçekleştirilen Söğüt Ertuğrul gaziyi anma ve Yörük şenliklerinin yapılmasının sebebi kayı aşiretinin lideri , Osman beyin babası Ertuğrul gazi türbesi, Osmanlı devletinin ilk kadısı Dursun Fakih türbesinde dua edip bu büyük şahsiyetler hakkında geniş bilgi edindiler. Söğüt müzesi, Söğüt Darul eytam kaymakam çeşmesi, Hamidiye Camii ve şehir merkezini de ziyaret edip 736. Yörük şenliklerinde Yörük yürüyüşüne katıldılar.
​
Ata sporu olan okçuluk gösterileri ve cirit oyunlarını da canlı ve yerinde seyretme fırsatı bulan öğrenciler, cirit atlarına da binerek keyifli vakit geçirdiler.
            Dernek yönetim kurulu başkanı Hasan KARADAYI, kimlikli, kişilikli, tarih ve kültürü ile barışık özgüveni yüksek, geleceği kucaklayan ecdadından güç ve feyiz alan bir nesil yetiştirmek için bu tür gezi ve etkinlikler düzenlediklerini ve devamı hususunda da kararlı olduklarını ifade ederek, bu tür etkinliklerin tarih ve kültür gezileri için bir fırsat olduğunu ifade edip, sivil toplum örgütlerini bu tür gezilere ilgilerinin artmasını dilediğini ifade etti.

 

Objektif : http://www.duzceobjektif.com/Haberdetay.asp?id=4100
Düzce Objektif ve Objektif Gazetesi