ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ KALİTEDE ZİRVEDE

2008 yılında Ulusal Kalite Hareketine katılan ilk üniversite olan Düzce Üniversitesi (DÜ) kalite anlayışını tüm kurumlarında yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında; Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin merhum Başhekimi Yard. Doç. Dr. Talat Bahçebaşı ‘nın kurduğu Kalite Yönetim Birimli ile Türkiye’de Üniversite Hastaneleri içinde “Kalite Yönetim Birimi”ne katılan ilk Üniversite hastaneleri  arasında yer almasıyla dikkat çeken, DÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi genel kalite puanını Ekim 2017 itibariyle  yüzde 88’den yüzde  92.18’e yükselterek büyük bir başarı elde etti.
Sağlıkta Kalite Değerlendirmeleri'nde her yıl kalite puanını üzerine ekleyerek başarı çıtasını yükselten Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, 2017 yılı değerlendirmelerinden 100 üzerinden 92,18 puan aldı.
 
Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Merkez TV’nin “ kalitede başarı süreci” hakkındaki sorularını cevaplandırdı: Kalitenin, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ulusal ve uluslararası standartları içeren, bir silsileler bütünü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Balbay; “Sağlık Bakanlığı tarafından bu kapsamda bin civarında parametre ve alt bileşenleri üzerinden denetime tabi tutuluyoruz. Kendi özdeğerlendirmemizde kalite puanımız yüzde 17’idi. Son denetim puanımız ise 92.18 olarak açıklandı. Tabi bu başarı birden bire olmadı. Arkasında 7 yıllık bir süreç ve Rektörlerimiz, Başhekimlerimiz ve personelimiz var. Her yıl üzerine yeni iyileştirmeler ekleyerek, standartların ön gördüğü kurallara uygun hastanenin tüm birimlerin işletilmesi söz konusu. Eczane deposundan, yatan hastaya, poliklinikten tedavi alan hastalara, hasta ve çalışan memnuniyetine kadar çok sayıda standarttan denetime tabi tutulduk. Biz eksiklikleri gördükçe tamamlamaya çalıştık. Bu kapsamda tüm kalite birimi yöneticileri ve çalışanlarımızın gayretiyle zaten yüksek olan kalite puanımızı daha da arttırarak 92.18’e çıkartmış bulunuyoruz” dedi.


Objektif : http://www.duzceobjektif.com/Haberdetay.asp?id=4159
Düzce Objektif ve Objektif Gazetesi