AMERİKALI ÖLÜYOR HEDEF “AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ”Nİ YOK ETMEK

Gümüşova Ziraat Odası tarafından getirilen ve uygulamaya konulan “ilaçlama yöntemi” ile zararlıyı bitirmeyi hedefliyor. Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Gebze ve Kocaeli’nde uygulanan ve denenmiş bu yöntemle zararlının yok edileceğini söyledi.
 
Düzce’de uzun zamandır fındık dahil yeşil yapraklı bir çok üründe büyük tahribata yol açan “Amerikan Beyaz Kelebeği (ABK)” zararlısına karşı yürütülen mücadelenin sonuç vermemesi her yıl başka çare yollarını gündeme getiriyor.

Gümüşova Ziraat Odası tarafından başlatılan yeni bir uygulamayla yeni bir ürün ve yeni bir ilaçlama sistemiyle ABK zararlısının hedef dışındaki hiçbir canlıya zarar vermeden bitirilmesi palanlanıyor.

Gümüşova Ziraat Odası’nın talebi üzerine ilçeye bağlı Elmacık Köyü’nde ilaçlama çalışmalarına başladıklarını kaydeden Ziraat mühendisi Birol Akyüz, biyolojik larvesit’i yılda bir kez sezonunda ilaçlama yaparak zararlının yok edileceğini ispatladıklarını belirterek, Kocaeli ve Gebze’de uygulanan yöntem ve etkisi hakkında bilgiler verdi:

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Düzce’nin Gümüşova İlçe Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı’da yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek: “Yılda bir sezon uygulanan bu ilaçlama sistemi ile Düzce Amerikan Beyaz Kelebeği (ABK) zararlısından kurtulmuş olacak.” dedi:

Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz’in denetiminde başlatılan “Kapan Sistemi”nin de devam ettiğini belirterek bir yandan kapan sistemiyle avlamayı, bunun yanında bu tür bir ilaçlama sistemiyle de ABK zararlısının kökünü kazıyacaklarını söyledi:
Düzce’nin Gümüşova İlçesinin Elmacık Köyü’nde başlayan ilaçlama çalışmaları aralıksız devam ediyor.


Haber :Yavuz  ÇAKAR   ( OBJEKTİF AJANS )
  
 
 

Editör : http://www.duzceobjektif.com/Haberdetay.asp?id=4474
Düzce Objektif ve Objektif Gazetesi