İKİNCİ DERVİŞ VAKASI

 • 19.06.2023 16:35
 • (5)

13 Mart 2001 de 57. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hazine Müsteşarı olarak görevlendirildi

13 Mart 2001 de 57. Hükümetin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hazine Müsteşarı olarak görevlendirildi.

Görev almak için sömürge yasaları olarak nitelendirilen on beş günde on beş yasa çıkartılmasını şart koştu. Bunlardan en önemlileri;

Uluslararası Tahkim Yasası ile ulusal irade güç merkezlerine devredildi,

Şeker Yasası : Şeker fabrikaları satıldı, pancar ekimine kota getirildi, fiyat belirleme fabrikalara bırakıldı, Cargill firmasının nişasta bazlı yapay şeker ithalatının önü açıldı.

Telekom Yasası: Telgraf ve Telefon Kanunu değiştirildi, Telekom yok fiyatına yabancılara satıldı.

Tuz Yasası:Tuz işletmelerindeki devlet tekeli kaldırıldı, işletmelerin hepsi özele satıldı.

Tütün Yasası; Tütün üretimine kota konuldu, ithal tününün önü açıldı, bütün sigara fabrikaları satıldı, tütün piyasası yüzde 95 oranında yabancıların eline geçti, piyasa ABD sigarası ile doldu, milyarlarca dolar dövizimiz duman olup yurt dışına uçtu.

İhale Yasası: Yabancıların her sektörde ihaleye girmesinin önü açıldı, kar getiren hizmet sektörü yabancıların eline geçti.

Bankacılık Yasası: Banka sektöründe yabancı payı yükseldi, devlet banka zararlarını üstlendi, zararı halkın vergileriyle ödendi. Diğerlerini saymaya gerek yok, sonuç ortada.

1.   Kemal Derviş = 2.  Mehmet Derviş, tarih tekerrürden ibarettir. Beceriksiz siyasetçiler, yöneticiler. Kurtarıcı  IMF, Dünya Bankası, ABD, İngiliz Bankerleri, fatura halka.

Maliyenin başına İngiliz, Merkez Bankasının başına Amerikan oturdu. Yerli ve Milli Hükümet, Yerli ve Milli Siyaset, siyasetçi böyle olur.

Dövizi yükselt, yabacı dövizle gelsin yüksek fiyata satsın. Faizi yükselt, TL çevirdiği parasını yüksek faizle bankaya yatırsın. Enflasyonu düşürdük de, doların fiyatını indir, faiz karıyla paranı bankadan çek, düşük fiyattan dolar al çık.

Biz bu oyunu her on yılda bir görüyoruz. Göremediğimiz Mehmet Şimşek kaç yasa talep etti, o da yakında çıkar, acaba neler satılacak, kimler alacak.(17.06.2023)

 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Abbas
  Abbas
  26.06.2023 14:43

  Satışlar başladı telekom, botaş, thk , eti bir, krom

 • Ulkucu
  Ulkucu
  20.06.2023 23:23

  Telekom u enis öksüzü tehdit ederek satan herif şimdi ayar çekip reji idaresini savunuyor, efendisine hizmet ediyor.

 • Sabri
  Sabri
  20.06.2023 05:45

  Kemal Derviş 'in kaymağını yedi Akp iktidarı.Bütçe parayla doldu. Bakalım Mehmet Şimşek dönemi nasıl geçecek. Kemer sıkma dönemi yerel seçim sonrası başlar.

 • Muttalip Bayraktar
  Muttalip Bayraktar
  19.06.2023 23:28

  Tespit çok doğru

 • Emekli çilekeş
  Emekli çilekeş
  19.06.2023 19:19

  Nas ortada olduğuna göre, sana bana ne oluyo, ne oluyor heeee ne olir, kurban sadakasini aldın mi ye otur.

Resmi İlanlar