...

DEVA PARTİSİ DÜZCE İL BAŞKANI “CAYMAZ” UYARDI

...
25.11.2022 - 19:04
Kaynak: (Objektif Ajans)
483
1

"Depremin siyaseti olmaz, bir an önce harekete geçilmeli"

DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce'de yaşanan deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletirken, " Depremin şiddetine göre fazla hasar oluşmamasının nedenlerinden birinin eski ve riskli binaların çoğunun yıkılarak yapı stoğunun yenilenmiş olmasıdır. " dedi.

Düzce’de 23 Kasım günü sabaha karşı yaşanan 5,9 şiddetindeki deprem, yıkıma neden olmadı ancak, bir çok evin  içinde hasar meydana geldi.  DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz,  vakit geçirmeden,  şehirde bulunan tüm hasarlı yapıların tespitlerinin yapılarak, gerekli olan detaylı performans analizlerinin değerlendirilip risk teşkil eden yapılara yıkım kararı çıkartarak,  yıkım işlemlerinin hızlıca yapılması gerektiğini belirtti.

TEKNİK ARAŞTIRMALAR YAPILIP RAPOR HAZIRLANMALI

Caymaz, "özellikle 1999 yılında peş peşe yaşadığımız yıkıcı depremlerden önce yapılmış olan binaları öncelik almalıyız. O dönemlerde orta hasar raporu alarak güçlendirme yapılan ve yeni depremlerle sarsılan yapı stokları görevlerini yaptılar, çok şükür yıkılan binalar olmadı. Ancak bu yapıların olası yeni depremlere karşı dayanıklılıkları düşündürücüdür. Konusunda uzman yetkililer tarafından bir an önce teknik araştırmalar yapılarak gerekli raporlar hazırlanması hepimiz için hayati önem teşkil etmektedir. Yapılarında hasar tespit edilen ve binalarını kendisi yıkmak isteyen vatandaşlarımızı kentsel dönüşüm yasasından faydalandırarak teşvik etmeliyiz. Hasar kaydı olup bina sahiplerine ulaşılamadığı durumlarda zaman kazanmak adına riskli alan raporları düzenlenerek gerekli çalışmalar yürütülmelidir." dedi.

TÜM KURUMLAR HIZLICA TAKİP ETMELİ

Bu konunun siyaseti olmayacağını da vurgulayan Caymaz, " Düzcemiz için elzem olan bu konu hakkında Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve Belediyemizin ilgili birimlerinde yetkili olan tüm arkadaşlarımıza hızlıca konuyu takip etmeleri yönünde telkinde bulunuyorum. Düzce hepimizin ortak ve hassas değeridir, içerisinde yaşayan tüm hemşerilerimiz de çok kıymetlidir. Allah Düzcemize ve ülkemize bir daha böyle üzücü hadiseler yaşatmasın inşallah. Bizler teknik ve bilimsel anlamda tedbirlerimizi alalım, üzerimize düşeni yapalım.  Deprem uzmanı rahmetli Ahmet Mete Işıkara'nın dediği gibi " Deprem öldürmez, bina öldürür." ifadelerini kullandı.

 

 


Editör: E. TAYHAN