Sular çekilince hasar tespiti yapılacak

Düzce’de sel sularına kapılarak kaybolan iş makinesi operatörü Okan Bayrak’ın aranmasına devam ediliyor. Çalışmaları yerinde inceleyen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, arama çalışmalarının 105 kişilik ekiple devam ettiğini söyledi. Ersoy ayrıca, ilçelede ciddi tahribat olduğunu ve sular çekilince hasar tespiti yapılacağını bildirdi.

Sular çekilince hasar tespiti yapılacak
30.06.2022 - 14:33
Kaynak: Özel Haber
524

Düzce’de geçtiğimiz akşam Üçköprü Köyü köprüsünde yaşanan su taşkınıyla ilgili olarak çalışma yapan ve tıkanan köprü ayaklarını açmaya çalışırken sel sularına kapılan İl Özel İdaresi çalışan iş makinesi operatörü Okan Bayrak'ı arama çalışmaları devam ediyor.

Dün akşam Jandarma Su Altı Kurtarma timlerinin yaptığı çalışmada Bayrak’ın kullandığı iş makinesini sudan çıkarılırken, Bayrak’a ait bir bulguya rastlanmadı. Aramalarda ikinci güne gelindi. Ancak suların çekilmesi ile oluşan balçık nedeniyle arama-kurtarma ekipleri zorluk yaşamaya başladı.

105 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Arama-kurtarma çalışmalarını inceleyen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, aramaların 105 kişilik ekiple devam ettiğini ifade etti.

Ersoy, “Sadece Düzce değil bütün Batı Karadeniz bölgesi yoğun bir yağış etkisi altında. Büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Şükürler olsun hem vatandaşlarımızı sağ duyusu hem bizlere yardımcı olmaları  hem devletin bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla afete karşı yaptığı hazırlıklar ve afetlere karşı aldığı önlemlerle çok ciddi bir hasarla, zararla en önemlisi can kaybı karşılaşmadan bir süreci atlatmak üzereyiz. Maalesef birkaç noktada kazamız oldu. Burada da Okan evladımız iş makinesi operatörü kardeşimiz bu köprüden aşağı düştü ve onunla ilgili arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Dün kepçeye ulaşıldı kepçe çıkarıldı. Bugünde bir kısım kalan parçalar çıkarıldı. Ama maalesef evladımıza ulaşamadık. 105 kişilik bir ekiple arama-kurtarma çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

İLÇELERDE CİDDİ TAHRİBAT VAR

Melen Çayı’na kadar olan 20 kilometrelik alanın tarandığını söyleyen Ersoy, alt yapı ve köy yollarında oluşan hasarlarla ilgili de konuştu.

Düzce merkeze içme suyu temin eden hattın hasar gördüğünü belirten Ersoy, " Düzce’ye içme suyu verilecek duruma gelindi. 4 köyümüzde elektrik yok. Elektrik verilmesi için çalışmalar devam ediyor. Ana yollarda ulaşımda sıkıntı çekilen çok sayıda köyümüz var. Ancak ulaşılamayan köyümüz yok. Birkaç mahallemiz var. Oralara da yaya olarak ulaşıyoruz. Acil yardıma ihtiyacı olan, acil kurtarılmayı bekleyen, yada afetin getirdiği sorunlar nedeniyle aç ve açıkta olan hiçbir vatandaşımız yok. Bu bizim en önemli tesellimiz. Burada Okan kardeşimiz dışında kayıp vatandaşımız yok. Tarım arazileri ciddi anlamda su altında kalmış durumda. Gölyaka, Yığılca Akçakoca’da ciddi tahribat var. Bununla ilgili ekiplerimiz sahadalar. Sular çekilinde bu zararların tespitleri yapılacak” dedi.


Editör: E. TAYHAN