"AKÇAKOCA GASTRONOMİ FESTİVALİ" BAŞLADI

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Gölyaka Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı iş birliğiyle organize edilen, “Akçakoca Gastronomi Festivali” düzenlenen panel ve birçok workshop uygulamasıyla başladı.

"AKÇAKOCA GASTRONOMİ FESTİVALİ" BAŞLADI
11.05.2022 - 10:19
Kaynak: Haber Merkezi
373

İki gün süresince devam edecek Akçakoca Gastronomi Festivali’nin açılışına; Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, Gölyaka Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Kazım Özkan Ertürk, protokol üyeleri, davetli konuklar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

AKÇAKOCA TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK YÜKSEKOKULU BİR MARKA

Türkiye’nin en ünlü şefleri, meslek profesyonelleri, farklı üniversitelerden akademisyenler, alanında uzman konuklar ve öğrenciler başta olmak üzere gastronomi alanına gönül verenlerin bir araya geldiği program Serkan Apak ve öğrencisi Ece Lokum’un müzik dinletisi ile başladı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, iki gün süresince konuk edecekleri Türkiye’nin kıymetli şeflerinin Türk ve dünya mutfağıyla ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklarını söyleyerek, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun bir marka olduğunu sözlerine ekledi.

 

AKÇAKOCA TURİZMİNE KATKILARI OLACAK

Programda konuşan Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, geleceğin şeflerinin sektörün önde gelen şeflerinden öğrenecekleri bilgi ve tecrübelerle mesleklerinde en iyi yerlere geleceklerini dile getirdi.  Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Gölyaka Meslek Yüksekokulu’nun düzenlediği Akçakoca Gastronomi Festivali’nin turizm sezonu başlarken Akçakoca’da gerçekleştirilmesinin turizmin gelişmesi anlamında da katkıları olacağını ifade ederek programın hayata geçirilmesinde emek verenlere teşekkür etti.

 

“TÜRK MUTFAĞINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”

Açılış konuşmalarının ardından Beykent Üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı/ TV Programcısı Dr. Öğr. Üyesi Esat Özata’nın moderatörlüğündeki “Türk Mutfağında Sürdürülebilirlik” konulu panele geçildi. Panelde; Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksekokulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Osman Güldemir, Araştırmacı –Yazar- TV Programcısı Yunus Emre Akkor, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Berker Çiftçi ve Coşkun Yemek A.Ş.’den Ercan Coşkun bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Sürdürülebilirlik kavramının gastronomi alanı için uzun bir yol ve anahtar bir kelime olduğuna işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Esat Özata, eğitimde Türk mutfağına yakışır ortamların oluşturulduğu için öğrencilerin şanslı olduklarını dillendirdi.

 

GIDAYI KONTROL EDEN DÜNYAYI KONTROL EDER

Türkiye’nin gastronomi turizmi ülkesi olduğunun vurgulandığı panelde, kendi kültürümüzü tanıyıp sürdürülebilir kıldığımız takdirde ülkemizin gastronomi alanında çok iyi yerlere geleceği ifade edildi. Gıdayı kontrol edenin, dünyayı kontrol edeceğinin altını çizen konuşmacılar, gerçek tohumlara ve bu tohumları yaşatacak bireylere olan ihtiyaca dikkat çektiler. Yemek turizminde yabancı turistlere yönelik daha fazla tanıtıma gereksinim olduğunu belirten konuşmacılar, öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayarak önemli değerlendirmelerde bulundular.

 

LEZZET ŞÖLENİNE SAHNE OLDU

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Gölyaka Meslek Yüksekokulu’nda dereceye giren öğrencilere Şef Ceketi Giydirme Töreni ile devam eden Akçakoca Gastronomi Festivali’nin öğleden sonraki bölümü adeta lezzet şölenine sahne oldu. Kariyerinde başarıya ulaşmış şefler, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Uygulama Mutfağı’nda workshop uygulamaları gerçekleştirdi. Radisson Blu Şişli Otel F&B Operations Manager Özay Akar’ın şefi Mustafa Akça yöresel mutfak, MYK GASTRO ARENA Eğitmen Şefi Erkan Kıyıcıoğlu yöresel tatlılar, EKOLFOOD/ASOMDER Başkanı, Gelişim Üniversitesi Öğr. Gör. Levent Demirçakmak dünya mutfağı, Uluslararası Çikolata ve Pastacılar Derneği Başkanı, Eğitmen Şef Didar Yanar ise dünya mutfağı tatlılarının en seçkin uygulamalarıyla programa imzalarını attı.

 

Akçakoca Gastronomi Festivali’nin ilk günü workshop uygulamalarının ardından sona erdi.


Editör: E. TAYHAN