KESTANE AĞAÇLARINI KURUTUYOR

Kestane üreticileri arasında 'katil arı' olarak bilinen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan 'gal arısı' Akçakoca ormanlarında görüldü. Üreticiler biyolojik mücadele istiyor.

KESTANE AĞAÇLARINI KURUTUYOR
12.05.2022 - 09:30
Güncelleme 12.05.2022 - 09:30
Haber Merkezi
341

Kestane üreticileri arasında ' katil arı' olarak bilinen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan 'gal arısı' Akçakoca  ormanlarında görüldü. Üreticiler biyolojik mücadele istiyor.

Anavatanı Çin olan ve Türkiye'de ilk defa Yalova ile Bursa bölgesinde görülen gal arısı, Düzce’nin Akçakoca  ilçesinde de tespit edildi.

Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelleyen ve arıcılar arasında katil arı diye adlandırılan gal arısı, zamanla kestane ağaçlarının kurumasına da neden oluyor.

KESTANE AĞAÇLARINI KURUTTU

Yaz aylarında çıkan ve birkaç gün içinde yumurta bıraktığı bilinen gal arısı, kestanelerin yaprak açmasıyla birlikte köylülere korku saldı. Kestane meyvesi toplayan vatandaşlar ile, kestane balı üretimi yapan balcılar, kestane ağaçlarını kurutan tehdidin büyümeden önlem alınması istendi.

"ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

Arıcılıkla geçimini sağlayan bal üreticileri, " memleketimizde görülen hastalık kestane ağaçlarımıza yayılmış durumda. Yetkililere sesleniyor ve çözüm istiyoruz" dediler.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar