BOLU BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN’DAN VALİ KILIÇ’A…!

Belediye Başkanı Özcan ile Vali arasında gerginlik: “Ben hancıyım siz yolcusunuz!”

BOLU BELEDİYE BAŞKANI ÖZCAN’DAN VALİ KILIÇ’A…!
27.06.2022 - 17:24
Güncelleme 27.06.2022 - 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
577

Bolu Valisi Erkan Kılıç ile Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında uzaktan uzağa yaşanan gerginlik gündeme bomba gibi düştü. Vali Kılıç'ın talimatıyla Bolu Belediyesi kurban bağışı ilanlarının gece saatlerinde billboardlardan kaldırılmasının ardından Özcan, zehir zemberek açıklamalarda bulundu

Bolu Belediye Başkan’ı Tanju Özcan, kurban bağışı ilanlarının kaldırılmasına tepki göstererek  yeni Vali Erkan Kılıç ile arasında yaşananları düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

SIĞINMACILARLA İLGİLİ BİLBOARD KALDIRILMIŞTI

 Vali Kılıç'ın göreve başladığında  ilk talimatının,  geçici sığınmacılara çağrıda bulunduğu ‘bu misafirlik fazla uzadı ülkenize geri dönün, istenmiyorsunuz’ yazan billbordları kaldırması olduğunu hatırlatan Özcan,  "Öncelikle şunu sormak isterim. Bolu’ya yeni gelmiş bir valinin Bolu halkının hislerine tercüman olan bir belediye başkanının afişini, hiçbir yasal gerekçe olmaksızın kaldırmaya ne hakkı var? Ne haddi var?” dedi.

“DEVLETİN VALİSİ BENİ KENDİ MEMURU GİBİ GÖREMEZ”

Özcan, “Vali beyin ilk valiliği, sanırım şunu bilmiyor. Vali bey beni Nüfus ve Tapu Müdürü gibi, Milli Eğitim Müdürü gibi, Bolu Belediye Başkanlığı’nı valiliğe bağlı bir kurum zannediyor. Talimatları validen alacağımızı zannediyor. Bu yasaları bilmezliktir. Buradan baştan sayın valimize şunu söylemek istiyorum. Bolu Belediye Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir kurumudur. Başındaki başkan halk tarafından seçilir. Valiler ise atanır devleti temsil eder. Biz devleti temsil eden valilere hep saygı gösterdik. Ancak devletin valisi de beni kendi memuru gibi göremez. Böyle bir hakkı da yok, haddi de yok. Açsın anayasayı, açsın yasaları tekrar okusun!” ifadelerini kullandı.

“NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?”

Bolu Belediyesi 'nin kendi imkanları ile yaptırdığı camiye vatandaşların katkı vermek istediklerini söyleyen Özcan,  “O yüzden valilik dernekler masası aracılığı ile kamu bankalarında hesap numaraları açtırdık. Bir yıl süre ile izin aldık. Tabi cami henüz tamamlanmadı. Kovid ve kış şartları derken sürenin uzatılmasını istedik. Ortada makul geçerli hiçbir sebep yokken Bolu Belediye Başkanlığı’nın yaptığı cami ile ilgili yardım süresinin uzatılmasını valilik kabul etmedi. Sayın vali bizim bu camiyi yaptıracak gücümüz var. Biz sadece vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda sürenin uzatılmasını istedik. Daha çok vatandaşımızın bu sevaba ortak olmasını istedik. Siz, vatandaşın sevaba ortak olmasından neden rahatsız oldunuz? Bolu Belediyesi’nin cami yaptırmasından mı rahatsız oldunuz? Bir açıklama bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

“VALİ OLARAK KULUN İŞİNE NİYE KARIŞIYORSUN?”

Bardağı taşıran son olayın, Bolu Belediyesi'nin kurban bağışı ile ilgili bilboardlarının kaldırılması olduğunu söyleyen Özcan, " belediyenin  13 yıldır Kurban Bayramı öncesinde kurban bağışlarını kabul ettiğini, 3 yıldır kendilerinin de bu bağışı topladıklarını belirtirken,  "3 yıldır bir kilo bile kırmızı et almadan, aş evimiz aracılığıyla her gün 2000 yoksul insanımıza yemek veriyoruz. Ramazan’ı da buna katarsak 1 milyona yakın kişiye yemek veriyoruz. Bununla ilgili ilanımızı astık. Bağışlar gelmeye başladı. En son 45 vatandaşımız kurbanını belediyeye bağışlamak istediğini söylemiş. Sen ilin valisi olarak kulun işine ne karışıyorsun?” dedi.

“BEN HANCIYIM SİZ YOLCUSUNUZ”

Özcan açıklamasını, “Bu haksız ve hukuksuz karardan derhal dönmesini bekliyorum. Dün akşam Bolu Belediye Başkanı olarak kendisine mesaj attım. 18 saat geçmesine rağmen cevap vermedi. Vali Bey şunun farkında değil herhalde. Hangi şehrin valisi olduğunun farkında değil. Sayın Vali, burası Köroğlu’nun torunlarının memleketi. Dolayısıyla biz kolay kolay pabuç bırakmayız. Bolu halkının hakkını da yedirmeyiz. Ben buranın evladıyım. Ben hancıyım siz yolcusunuz.” sözleriyle tamamladı.

 


Editör: E. TAYHAN