FİSKOBİRLİK’İN YANLIŞ KARARI “FERRERO”YU DOĞURDU

ULUSAL FINDIK KONSEYİ ÜYESİ AKÇAKOCA ZİRAAT ODASI BAŞKANI LEVENT Ş. BAŞARAN SORULARI CEVAPLANDIRDI

FİSKOBİRLİK’İN YANLIŞ KARARI “FERRERO”YU DOĞURDU
24.09.2021 - 11:24
Kaynak: Haber Merkezi
1331

Oxijen Tv'de yayınlanan Oxijen Kulis programına konuk olan Ulusal Fındık Konseyi Üyesi, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, Ferrero’nun oluşumunda hükümetin fındık fiyatı ve fındık politikasını nasıl yürüteceğine karar vermemiş olmasının etkili olduğunu söyledi,  " Fiskobirlik  2005-2006 fındık fiyatları konusunda vermiş olduğu yanlış karardan dolayı piyasayı bitirdi Ferrero'nun Türkiye'ye girmesini sağladı." dedi.
Oxijen Tv'de Çarşamba akşamları yayınlanan , Erol Tayhan ve Nevzat Cingirt'in hazırlayıp sunduğu Oxijen Kulis programının bu haftaki canlı yayın konuğu Ulusal Fındık Konseyi Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran'dı. 
Programda fındık dosyası açılırken, Başaran'a son günlerin gündem konusu Ferrero’nun, kabuklu fındık alımını durdurarak fındık üzerinde oynadığı fiyat oyunu soruldu.

YANLIŞ UYGULANAN İŞLER VAR
Ferrero'nun  Oltan gıdayı satın alarak Türkiye  yatırımına girdiğini söyleyen Başaran, "Bu yatırım o dönemde bir kesim için masumane görünürken, diğer kesim için fırsat olarak algılandı. Ulusal fındık üyeleri olarak yaptığımız toplantıda arkadaşlarıma şunu söylemiştim, yanlış uygulanan bir takım işler var yani bu şekilde güçlü bir firmanın Türkiye piyasası içerisinde dengi olmadan bu işe girmesi hepinizi mağdur edecek, başta çiftçiler olmak üzere.” dedi.


FİSKOBİRLİK'İN YANLIŞ KARARI ETKİLİ OLDU
Ferrero’nun oluşumunda hükümetin fındık fiyatı ve fındık üzerindeki politikasını kimin üzerinden yürüteceğine karar vermemiş olmasının etkili olduğunu belirten Başaran,  Fiskobirlik'in  2005-2006 fındık fiyatları konusunda vermiş olduğu yanlış karardan dolayı piyasayı bitirdiğini, bunun da Ferrero'nun Türkiye'ye girmesini sağladığını ifade etti.

 


Editör: E. TAYHAN