PAZARCILAR YOK, VATANDAŞ VAR DİYOR

Düzce'nin ünlü Perşembe Pazarı her zaman olduğu gibi yine çok hareketliydi. Merkez ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken Oxijen Tv'de pazarın nabzını yokladı. Esnaflar zam furyasının pazar fiyatlarına yansımadığını söylerken, vatandaşlar ise yüksek fiyatlar nedeniyle çantalarını doldurmadıklarını dile getirdiler.

PAZARCILAR YOK, VATANDAŞ VAR DİYOR
7.01.2022 - 09:34
Haber Merkezi
545

Oxijen tv haber ekibi pazar yerindehem esnafa hem vatandaşa mikrofon uzattı. Pazar esnafı kalabalığın sadece görüntüden ibaret olduğunu  ve satış yapamadıklarını dile getirirken, alışverişe gelen vatandaşlar ise fiyatların çok pahalı olduğunu savundu.

Bir pazar esnafı, Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamlara rağmen  pazar fiyatlarının çok da yükselmediğini savundu. Her şeyin birbirine bağlı olduğunun altını çizen esnaf, bu gidişatın iyi olmadığını da dile getirdi.

Ucuz alışveriş yapmak için pazara geldiğini ifaden bir vatandaş, fiyatların çok yüksek olduğunu ve hiçbir şey almadığını söyledi. Başka bir vatandaşta gelen zamların herkesin ekonomisini zorladığını, sadece zincir marketlerde değil genel olarak satış yapılan yerlerin denetime tabi tutulması gerektiğini ifade etti.

Pazarda alışveriş yapan bir genç ise, asgari ücrette yaşanan artışın hiçbir şey ifade etmediğini, insanların ağır şartlar altında yaşadığını ve alım gücünün çok alçaldığını söyledi. Emekli bir vatandaş ise, " keşke fiyatlar aynı kalsaydı da emekli ücretine zam yapılmasaydı" dedi. Yine aynı vatandaş sözlerine şöyle devam etti, ''6 ay önce maaşımla hem alışverişimi yapıyor hem kiramı,  hem de faturalarımı ödüyordum. Şimdi ise ne yapacağımı düşünüyorum. Emekli maaşına veya asgari ücrete yapılan zamlar hiçbir şey ifade etmiyor. Alım gücümüz çok azaldı ve hayat çok pahalandı. Pazardan 2 poşet meyve sebze alıyorsunuz 100 lira 200 lira tutuyor. Bu aldığını şeyler sizce kaç gün gider? Bu devran böyle gitmez.'' ifadelerine yer verdi.

Pazarda yer alan ürünlerin genel satış fiyatları ise şu şekilde; elma 2,5 TL, armut 3 TL, mandalina 4 TL, portakal 5 TL, Limon 5 TL,  maydanoz 2 TL, marul 4 TL, ıspanak 5 TL, havuç 4 TL, salatalık 6 TL, domates 5 TL, pırasa 4 TL, kapya biber 8 TL, turp çeşitleri 4 TL, lahana 12 TL, patates 6 TL, soğan 4 TL, yumurta 30'lu koli 30 TL, siyah zeytin 25 TL, Yeşil zeytin 23 TL


Editör: E. TAYHAN