KADINLAR HER SEKTÖRDE ÇALIŞABİLİR

Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, erkeklerin yoğunlaştığı sektörlerde kadınların da çalışabileceğini belirterek, “Avrupa’da da olduğu gibi birçok iş kolunda cinsiyet ayrımcılığını tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor” dedi.

KADINLAR HER SEKTÖRDE ÇALIŞABİLİR
30.03.2022 - 09:46
Haber Merkezi
486

Düzce Ticaret Odası’nın koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu, Düzce’de faaliyet gösteren firmaların İnsan Kaynakları ile bir araya geldi.

Düzce Ticaret Odası Üyelerinden gelen talepler doğrultusunda fabrikalar arasındaki iletişim ağının güçlendirilmesi, uygulanacak projelerde iş birliğinin arttırılması amacı ile Düzce TSO toplantı salonunda İnsan Kaynakları Buluşması gerçekleştirildi. Gerçekleşen programa, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük ve Kurul Üyeleri, Berrak Danışmanlık Psikolojik Destek Merkezi Kurucusu Uzman Psikolog Hülya Cengiz, Uzman Psikolog Mirza Tamtekin, Kurumsal Danışmanlık ve Eğitim Sorumlusu Cem Batur ve Düzce’de faaliyet gösteren insan kaynakları yetkilileri katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, “Kadınlarımızın iş dünyasına kattığı sinerjiyi, vizyonu ve yönetim becerilerini çok takdir ediyoruz ve her zaman destek olacağımızı belirtmek isterim. Erkeklerin yoğunlaştığı sektörlerde kadınlar da çalışabilir. Avrupa’da da olduğu gibi birçok iş kolunda cinsiyet ayrımcılığını tamamen ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu şekilde aranan personel profiline çok daha rahat erişim sağlanabilir. Türkiye kişi başı milli gelirimiz maalesef 8.500 dolar seviyelerine düştü, bunu önce 10 bin üstü ve daha sonra da 20 bin dolar seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Bunun için nitelikli üretim ve ihracat yapmamız lazım. Bunları yapabilmek için en önemli güç kalifiye personel sahibi olmaktır. “ifadelerini kullandı.

TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük; “ Kadınların sanayide istihdama katılımını artırmak için, Sanayide Kadın Eli projesini TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından başlattık. Proje pilot il olarak Kütahya da başladı. 2.il Kocaeli ve 3.pilot il Düzce oldu. Amacımız gençlerimizin önünde sanayide rol model kadınlarımızın sayısını artırarak sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacına katkı sağlamaktır. Hedef kitlemiz eğitim almış ancak istihdama katılmamış ve çalışmaya istekli kadınlar, ayrıca meslek lisesi, lise mezunu ve eğitimi devam eden gençlerimiz, çalışma hayatına entegre edilebilecek ev kadınları. Proje kapsamında iş birliği yaptığımız kurumlar ise Düzce Ticaret Ve Sanayi Odası, İŞKUR, il ve ilçelerde bulunan OSB’ler, Düzce üniversitesi, Düzce Belediyesi, İlçe Belediyeleri, İl ve ilçelerde bulunan mesleki ve teknik liseler, iş kulüpleri, NİSGEM, mahalle muhtarları, sanayi kuruluşlarıdır. Paydaşlarımızla birlikte sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre eğitim planları oluşturup, kadınlarımıza ve mesleki teknik liselerde okuyan kızlarımıza iş alanlarında eğitim verilmesini sağlayacağız. İş arayan, çalışmaya istekli hedef kitle ile sanayi de çalışma koşulları için bilgilendirme toplantıları yapmak istiyoruz. Bu toplantılar sonrası uygun adaylara ihtiyaç duyulan eğitimlerden sonra, işverenleri ile eşleştirmek istiyoruz. Bu proje ile kadın istihdamına katkı vereceğimize inanıyoruz.” dedi.


Editör: E. TAYHAN