“EFTENİ İÇİN UMUT” DOĞDU.

GÖLYAKA BELEDİYE BAŞKANI DEMİRCAN İLE DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI ÖZLÜ, UMUT DOLU

“EFTENİ İÇİN UMUT” DOĞDU.
5.04.2022 - 15:17
Haber Merkezi
802

Yaklaşık 15 yıldır atıl vaziyette bulunan Efteni Otel için Düzce VE Gölyaka Belediye Başkanları ile yatırımcı firma ortak basın açıklamasında bulundu.

Son günlerde Efteni Otelle ilgili basına yansıyan haberler üzerine Düzce Belediye Başkanı, Gölyaka Belediye Başkanı   ve Efteni Otel’in işletme hakkını alan Sıla Holding Yönetim Kurulu Başkanı  basın karşısına geçerek  Projenin son durumu ve startının verilmesine ilişkin açıklama yaptı.


  6-7 ay önce yine Düzce Belediyesi Prof. Dr. Erol Güngör Kültür Merkezinde  bir basın toplantısı yapılarak Efteni Otel projesi hakkında Düzcelilere müjde verdikten sonra geçen süreç ile ilgili bilgi aktaran Düzce Belediye Başkanı, bu kez geçen sürecin ardından mevcut alanın şifahane olarak inşasına başlanacağı müjdesini verdi.

SILA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞAHİN, YAŞANAN SÜRECİ PAYLAŞTI
 Projenin süreçleri ile detaylarına dair bilgilendirme de bulunan Sıla Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İhsan Şahin, “ Türkiye ve Dünyanın birçok bölgesinde sağlık amaçlı bir çok yatırımımız var. Efteni ile ilgili de Sayın Başkanımızla görüşmemizde, burada şifalı bir suyun olduğunu, tarihi geçmişinin olduğunu ayrıca bir tesisin bulunduğunu fakat bu tesisin kapalı olduğunu, dolayısıyla da Düzce halkının bu tesisten istifade edemediğini, bir yatırımcı olarak burayla ilgilenip ilgilenemeyeceğimizi sormuştu. Biz de değerlendirelim görelim, ilgimizi çekecekse yatırımcı olarak gireriz demiştik. Öyle başlamıştık. Ardından Gölyaka Belediye Başkanımız Yakup Bey ile de tanıştık. Onlar da yaptıkları çalışmalarını anlattılar. Bugüne kadar projeyle ilgili iki başkanın da  çok büyük gayretleri vardı. Bize de bu projeyi alıp yapmak, sahip çıkmak kalmıştı” dedi.

ŞAHİN; İKİ BELEDİYEYE % 50-%50 HİBE EDİYORUZ
Bankayla yapılan süreçte inisiyatif alarak projeyi tekamül ettirecek hale getirdiklerini belirten Şahin, “En son gelinen noktada biz bankayla masaya oturduk. Paramızı ödedik. Bankadan iki farklı arsa için ama toplamda bütün proje kompleksi için ödememizi yaparak devir almış olduk. Bu devir yaklaşık 6 ay önce gerçekleşti. Aldıktan sonra fizibilite çalışmalarına başladık. Çalışmaların neticesinde buradaki mevcut binaların yıkılarak yeni bina yapılmasının çok daha hayırlı olacağı kanaati ortaya çıktı. Bu kararımızı da Sayın Başkanımızla paylaştık. Geçen süreç içerisinde hem eski binayı ortadan kaldırdık hem projelerimizi hazırladık hem de bu konuda gerekli alt yapıyı ve sözleşmelerimizi bu ana kadar taşımış olduk. Bugün inşallah projeye başlamış oluyoruz. Detaylarını da peyderpey paylaşacağız. Özellikle küçük binayla ilgili iki başkanımızın da ‘mümkünse belediyeler için kullanılabilmesi’ için tasarrufları vardı. Bugün aldığımız kararla, hem aşağıdaki hem de yukarıdaki binamızı da iki belediyeye % 50-%50 hibe ediyoruz. Hibeden sonra da yap-işlet-devret modeliyle de bütün yatırımları tarafımıza ait olmak üzere devam edeceğiz. Kamu yararına da çok güzel bir proje geliştirmiş olduk. Bir yıl içerisinde projeyi bitirmeyi hedefliyoruz. Allah hayırlı ve mübarek etsin. Bütün Düzce halkına da hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

DEMİRCAN; “HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”
Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan ise 15 yıllık sorunu en sonunda çözdüklerini ifade ettiği konuşmasında, “İlçemizin ve Düzce’mizin 15 yıllık kanayan yarasıydı. Sayın Bakanımızın gayretleriyle çözdük. Sıla gruba da böyle bir yatırımı ilçemize ve ilimize kazandırma gayretlerinden ötürü teşekkür ediyorum. Başta ne konuşulduğu ise aynı şekilde çalışmalar devam ediyor. Kamuoyunda yanlış algılamalara gerek yok. Bu yatırımın ilçemize, ilimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 

 

 


Editör: E. TAYHAN