Düzce İl Afet Planı raporuna göre Düzce Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kimyasal üretim yapan fabrikaların yangın riskinin tehlike oluşturduğu belirtildi.

 
9.06.2022 - 09:24
Güncelleme 4.07.2022 - 15:45
Haber Merkezi
464
1

Düzce AFAD tarafından hazırlanan “İL Afet Risk Azaltma Planı” raporuna göre, Düzce’deki kamu kurumları ve özel kuruluşların katılımlarıyla saha araştırması yapıldı. Yapılan çalışmada, il genelinde muhtemel ve en kötü senaryo olmak üzere yangınlara ilişkin geçmiş afetler ve ilin risk değerlendirmesi doğrultusunda senaryo oluşturuldu.

 

OSB YANGIN RİSKİ

Çalışmada belirlenen en kötü senaryo olarak Beyköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kimyasal üretim yapan fabrikalardan birinin deposunda çıkan bir yangının, başka tesislere de sirayet etmesi ihtimali öne çıktı.

Raporda, “Böyle bir yangının afete dönüşmesinde rüzgârın şiddeti, fabrikada bulunan malzemelerin yanıcı olması, yanıcı malzemelerin doğru depolanmamış olması, yangının iş çıkış saatlerinde yaşanmasının etkili olabileceği düşünülmüştür” denildi.

 

Beyköy OSB’de çıkabilecek bir yangının ikincil afetlere neden olabileceği, içme sularına kimyasal karışması sonucu zehirlenmelerin yaşanabileceği, buna bağlı olarak hastanelerde yoğunluk yaşanabileceği ve hasta kabulünde kapasite yetersizliği olabileceği değerlendirildi.

Yangın risklerine yönelik en kötü senaryo olarak düşünülen fabrika yangınında can kayıplarının yaşanabileceği ve yaralıların olabileceği ve bazı tesislerin zarar görebileceği belirtildi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda ve yıllarda OSB’deki bazı fabrikalarda yangınlar çıkmış, bazı yangıların söndürülmesinde ve soğutma çalışmalarında sıkıntılar yaşanmıştı. 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Düzce'li..
    Düzce'li..
    11.06.2022 12:45

    İş kazalarında Dünya’da üçüncü, Avrupa’da birinciyiz.. Hal böyle iken TV lerde iş güvenliği yasasını nasıl ötelettiğini anlatan sanayi odası başkanı gördük.. Hadi hadi iyi siniz grev mirev yok diyen lideri de.. Önce insan, önce insan hayatı demiyen, insana yatırım yapmayan herkes kaybetmeye mahkum.. Bu şirketler için de, devletler için de geçerli.. Ülkenin 20 yılda getirildiği durum, ekonomideki garabet durum en net gösterge..

Resmi İlanlar