MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM'de fındık üreticilerinin sorun ve beklentilerini dile getirdi. Üreticinin beklentisinin, fındık fiyatının Cumhurbaşkanı tarafından hasat döneminden önce açıklanması olduğunu söyleyen Yılmaz, yabancı menşeili şirketin fiyatları manipüle ettiğini savundu.

 
30.06.2022 - 15:03
Güncelleme 4.07.2022 - 15:34
Kaynak: Özel Haber
911

Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, hasat sürecinin  hızla yaklaştığı bir döneme denk gelen ek bütçeden Karadenizli fındık üreticisinin beklentilerini ve fındık üretimini dile getirmek için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde söz aldı.

Karadenizli fındık üreticisinin  her yıl ortalama yedi yüz bin ton civarında fındık üretimi yaptığını belirten Yılmaz, üretilen fındığın yaklaşık yüzde seksenlik kısmının yurt dışına ihraç edildiğini, her yıl iki buçuk milyar dolar civarında gelen gelirin  ülkenin  tarım ürünleri ihracında başı çektiğini ifade etti.  

ÇİKOLATA YAPIP BİZE SATIYORLAR

Yılmaz, " hala Türk fındığının markalaşamamış olması ihracat gelirimizin artmamasında en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Fındık ihracatından istediğimiz geliri elde edemememizin bir diğer nedeni ise fındığın ham madde olarak ihraç edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bizden aldıkları fındığı çikolata sanayiinde kullanarak son mamül haline getirip bize satan ülkeler bizim ülkemizin fındıktan elde ettiği gelirin beş altı katını kazanmaktadır.  Türk fındığının markalaşması konusunda yapmış olduğumuz Çalışma ve Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş nezdinde yakından takip edilmektedir." dedi.

CUMHURBAŞKANINA TEŞEKKÜR ETTİ

 Özellikle son üç yıldır hükümetin uyguladığı fındık alım politikasının Karadenizli fındık üreticisini memnun ettiğini vurgulayan Yılmaz, Hasat dönemi olan ağustos ayının başından önce TMO tarafından fındık alınacağının açıklanması ve fiyat tespitinin Cumhurbaşkanı Erdoğan  tarafından aynı dönemde belirlenmesinin  üreticinin memnuniyetini arttırdığını söyleyerek  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

DOĞRUDAN GELİR DESTEĞİNİN ARTIRILMASI BEKLENTİSİ VAR

Yılmaz, " Bu yıl da Karadenizli fındık üreticimizin beklentileri geçen yıllardan farklı değildir. Dünyada yaşanan covid-19 pandemisi ve akabinde yaşanan Ukrayna- Rusya savaşı tarım girdi enflasyonunu aşırı derecede yükseltmiştir. Fındık üreticisinin ana girdilerinden olan gübre, mazot, işçilik ve zirai ilaç fiyatlarında yaşanan azami artışlara rağmen, fındık üreticisine verilen doğrudan gelir desteğinin ve mazot desteğinin yıllardır sabit kalması üreticimizi zor duruma sokmaktadır. Karadenizli fındık üreticimizin doğrudan gelir desteğinin arttırılması konusunda beklentisi vardır. Tarım Bakanlığımızın bu konuda çalışma yapması için girişimlerimiz sürmektedir." ifadelerini kullandı.  

YABANCI MENŞEİLİ ŞİRKETLER FİYATI MANİPÜLE EDİYOR

Üreticinin beklentisinin , fındık fiyatının geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Cumhurbaşkanı tarafından hasat döneminden önce açıklanması ve fındık fiyatının döviz bazında kayba uğramaması olduğunu söyleyen Yılmaz,  " Bu durum sayıları farklı değerlendirilse de aileleriyle beraber yaklaşık yedi sekiz milyonu bulan Karadenizli fındık üreticisi için önemlidir. Zira bu insanların birçoğunun fındık geliri dışında bir gelir elde etmeleri yaşadıkları coğrafi şartları itibarıyla mümkün değildir. Ayrıca üretici yaşının ortalama atmış yaşını bulması, fındık fiyatlarını manipüle etmeye çalışan yabancı menşeili şirket ve onun içeride ki işbirlikçileri, yaşlanan fındık ağaçları, kullanılan zirai ilaçların kontrolsüzlüğü, zirai denetim yetersizliği yaşanan sorunların başında gelmektedir. " dedi.

ÜRETİMİ ÜLKEMİZE KAYDIRMIYOR

Yılmaz konuşmasına, "Özellikle fındık üzerinde algı yönetimiyle operasyon yapmaya çalışan yabancı menşeli şirket başlı başına konuşulması gereken bir konudur. Bu şirket yıllardır Türk fındığı üzerinden milyarlarca dolar para kazanmasına rağmen üretimini bir türlü ülkemize kaydırmamaktadır. Bu nedenle sektörün büyüklüğü açısından bakılınca ülkemize yeteri kadar istihdam ve vergi geliri noktasında katkı sağlamayan bu şirketin Düzce‘ye yaptığı sözde fabrika fındık kırım fabrikasından başka bir şey değildir. Yıllardır söylenmesine karşın İzmir’de yaptığı küçük bir fabrikanın haricinde son mamul üretimi yapmayan bu şirkete Karadenizli fındık üreticisinin bakışı menfidir. " şeklinde devam etti.

ARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz konuşmasının sonunda,  Düzce'de yaşanan  sel felaketinde sel sularına kapılan kepçe operatörü Okan Bayrak'ın arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti, selde maddi hasara uğrayan tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.


Editör: E. TAYHAN