DEVA Partisi Düzce İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce'nin su hattında doğal afetten kaynaklanan ciddi tahribatın giderilmesinin tek başına Düzce belediyesinin omuzlarına yüklenemeyeceğini söyleyerek, Hükümetin, yaşamın temel unsuru olan içme suyu gibi bir sorun karşısında Düzce’ye kayıtsız kalmaması gerektiğini belirtti.

 
5.07.2022 - 14:45
Güncelleme 5.07.2022 - 14:47
Kaynak: Özel Haber
675

HÜKÜMET, İŞ GÜCÜ VE MADDİ DESTEK VERMELİ

Düzce’de meydana gelen su taşkını ve sel afeti sonrasında içme suyu ana hattında ve şehir şebekesinde yaşanan sorunla ilgili açıklama yapan DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, "Sel felaketinin yaşandığı ve Düzce’nin de içinde bulunduğu Batı Karadeniz Bölgesi hükümet tarafından ‘genel hayatı etkilemesi’ bakımından ‘afet bölgesi’ kapsamına alınmıştır. Dolayısıyla ‘afet bölgesi ıslah programı’ çerçevesinde hükümetin, Düzce ve söz konusu bölgelerde tedbirleri alması, gerekli teknik, iş gücü ve maddi desteği vermesi gerekiyor." dedi.

 

TEK BAŞINA DÜZCE BELEDİYESİNİN OMUZLARINA YÜKLENEMEZ

Yetkililerden alınan bilgilere ve sel bölgesinde yaptıkları gözlemlere göre sorunun ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayan Caymaz, "İçme suyu ana hattının kaynağında regülatörün, basınç pompalarının ve 500-600 metrelik taşıyıcı boruların zarar görmesi, yeni takılan su pompalarının yetersiz kalması sorunun boyutunu ortaya koymaktadır. Bir doğal afetten kaynaklanan ve oluşan ciddi tahribatın giderilmesi tek başına Düzce belediyesinin omuzlarına yüklenemez. Gece gündüz çalışarak emek veren belediye yöneticilerimizin ve çalışanlarımızın emekleri heba olmaktadır." ifadelerini kullandı.

 

HÜKÜMET DÜZCE'YE KAYITSIZ KALMAMALIDIR

Caymaz, " Hükümetin Bakanları ve DSİ yetkilileri sel bölgesinde ve içme suyu havzasında incelemelerde bulundular. Zararın boyutlarına göre madem bölge ‘afet bölgesi’ ilan edildi o zaman bunun gereklilikleri de yerine getirilmelidir. Bazı mahalle muhtarlarımızdan aldığımız verilere göre yaklaşık 9 gündür hiç suların akmadığı bölgeler var. İnsan yaşamının en temel ihtiyaçlarından biri olan suyun bu kadar uzun süreli kesintiye uğraması kabul edilemez. Hükümet, yaşamın temel unsuru olan içme suyu gibi bir sorun karşısında Düzce’ye kayıtsız kalmamalıdır." dedi.


Editör: E. TAYHAN