"KÖMÜR" DEPOLARI DENETLENİYOR, "FİYATI DÜŞMÜYOR!"

KÖMÜR DEPOLARININ DENETLENMESİ “FİYATI DÜŞÜRECEK Mİ?”..VATANDAŞIN DERDİ "KÖMÜRÜN FİYATI!"

"KÖMÜR" DEPOLARI DENETLENİYOR, "FİYATI DÜŞMÜYOR!"
21.10.2022 - 14:16
(Objektif Ajans)
188
1

Düzce Belediye Zabıta ekipleri tarafından kömür satışı yapan iş yerleri ve depoları denetlediler.

Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Çevre Mühendisi Aydan Çakır eşliğinde  mevsiminin gelmesi ile birlikte ilçede kömür satışı yapan iş yerlerinin denetimleri başladı. Denetimler sırasında  iş yerlerinin ruhsatlarını yanı sıra kömür satış belgeleri, satışı yapılan kömürlerin standartlara uygun olup olmadığı denetlendi.

Ekipler “İlçede hava kirliliği ile mücadele çalışmalarımız devam etmektedir. İlçedeki tüm kömür satıcısı ve kömür depolarını denetim altında tutacağız. Kömür satış yerleri ile depolarda yapılan son denetimlerde çevre ve insan sağlığı açısından satışı yasaklanan türde kömüre rastlanmaması çok sevindirici diyerek Kış aylarında artan hava kirliliğinin oluşmasında kalitesiz kömür yakılmasının etkili olduğunu “söyledi. Denetlemelerde Zabıta ekipleri ve sorumlu Çevre Mühendisi satış belgesi ve uygunluk belgesi olmayan firmalara tutanak tutarak 10 iş günü süre verdi. Eksik olan belgelerin Akçakoca Belediyesine ulaştırılması konusunda uyarılarda bulundu. Denetimler belli aralıklarla devam edecek.


KAÇAK VE KALİTESİZ KÖMÜRLE MÜCADELE

Kaçak ve kalitesiz kömürlerin satışının yasak olduğunu ifade eden Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, kurallara uymayıp çevre ve insan sağlığını tehlikeye atanlara karşı mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek, “ Sağlık kalitemizi düşüren hava kirliliğini, gizli katil olarak kabul ediyoruz.  Yaşadığımız çevrenin korunması ve iyileştirilmesi için belediye olarak biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği Yönetmeliği 4’üncü maddesinde satışa sunulan katı yakıtların denetimi ve idari yaptırım kararını verme yetkisine sahibiz. Bu nedenle kurallarına uymayıp havayı kirletenlere karşı vatandaşlarımızdan yanımızda olup bizimle iletişime geçmelerini arzu ediyoruz“ diye konuştu.

BU ŞEHİR HEPİMİZİN

Hava kirliliğiyle mücadelenin herkesin vatandaşlık görevi olduğunun altını çizen Başkan Yanmaz, “Akçakoca, deniziyle, doğasıyla, havasıyla dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. Dolayısıyla bu özelliklerini korumamız lazım. Bunun içinde ferdi olarak yapmamız ve uymamız gereken kurallar var. Evlerimizi ısıtmak için ucuz ve kalitesiz kaçak kömürleri kullanmamalıyız. Kullananları bildirmeliyiz. Her yıl baca ve soba borularımızı temizletmeliyiz. Yerlerinde merkezi ısıtma sistemleri kullanılmalı, kalorifercileri ateşçi kurslarına göndermeliyiz” dedi.

 

VATANDAŞIN DERDİ “KÖMÜR FİYATI…!”

Kömür depolarının denetlenmesinin belediyenin ve Çevre İl Müdürlüğü’nün rutin bir çalışması olduğunu dile getiren vatandaşlar “Kömür depolarının denetlenmesi fırlayan kontrol edilemeyen kömür fiyatlarını düşürecek mi?” diye sordular. Haber merkezimizi arayan vatandaşlar “Kömürün hele hele ithal kömürün yükselen yükseldikçe kontrol edilemeyen bir durum arz etmesi kışın özellikte kırsal kesimlerde ithal kömür yakmakta olan vatandaşların canını sıkmaya devam ediyor. Bu fiyatları kim kontrol edecek, Kömür fiyatı ne zaman nasıl düşecek” diyerek serzenişte bulundular.

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Sami Velioğlu
    Sami Velioğlu
    21.10.2022 14:22

    Aynen doğru bir manşet .Kömür fiyatları önemli olan. Fiyatı düşürün siz fiyatı..Boş iş bunlar. çevre il müdürlüğü normal işini yapıyor. Torbayı dışarıdan kontrol etmenin bir özelliği yok ki. Ucuz kömür sattırın siz ucuz. Biz bu kış donacağız sizin haberiniz varmı.

Resmi İlanlar