MELEN ÇAYI TAŞTI, SANAYİ SİTESİ SULAR ALTINDA KALDI

Düzce’de hafta sonu etkili olan sağanak yağış Melen Çayını taşırdı ve Düzce Küçük Sanayi Sitesi’ni sular altında bıraktı.

MELEN ÇAYI TAŞTI, SANAYİ SİTESİ SULAR ALTINDA KALDI
10.07.2023 - 15:00
Güncelleme 10.07.2023 - 15:27
209

 Düzce’de hafta sonu etkili olan sağanak yağış Melen Çayını taşırdı ve Düzce Küçük Sanayi Sitesi’ni sular altında bıraktı.

Düzce Valisi Cevdet Atay sel sonrası genel bir değerlendirmede bulundu. (Foto:Objektif Ajans) 


Taşan Melen çayı Akınlar Mahallesi’nde bulunan Küçük Sanayi Sitesi’nde su baskınlarına neden oldu. Gece saatlerinde aniden bastıran sular dükkânlara kadar girerek büyük zarara neden olurken, esnaflar ve sanayi sitesinin içinde bulunan galericiler, araçlarını kurtarmak için harekete geçtiler. Esnaflar gece saatlerinde büyük çaba harcarken, felaketin boyutları ise sabah erken saatlerde gün ışımasıyla ortaya çıktı.Küçük Sanayi sitesinin büyük bölümünde sular dururken, suların çekildiği yerlerde ise geriye çamur ve balçık kaldı. Esnaflar çamur ve balçıkları temizlemek için iş yerlerine yaya olarak ya da arazi aracı bularak ulaşmaya çalıştılar.

Diğer yandan Kültür Mahallesi’nde bulunan eski Sanayi Sitesinin Beslenbey Köyü’ne taşınması için başlayan inşaatlarda sular altında kaldı. Küçük Sanayi Sitesi’ne bağlanan alt geçidinin köprü altı da sular altında kaldı. Tamamen ulaşımın kapandığı Küçük Sanayi Sitesi’ne girmeye kalkan vatandaşlar güvenlik güçlerinin tedbir amaçlı engeli ile karşılaştılar.

(Düzce TSO Başkanı Erdoğan Bıyık, sanayi esnafını yerinde ziyaret ederek çalışmalar ve zarar tazmin konusundaki görüşlerine başvurdu. (Foto-Haber: Objektif Ajans)

DÜZCE TSO BAŞKANI Erdoğan BIYIK, SEL BÖLGESİ’NDE


Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Erdoğan Bıyık, sanayi esnafını gezerek hasarın boyutunu tespit etmeye çalışıyor. Bıyık,  Objektif Ajans'a yaptığı  özel açıklamada, ‘‘Dere kenarlarında istinat duvarı olmaması nedeniyle taşan su komple sanayi sitemizin içine girdi. Esnaflarımızın dükkânları sular altında kaldı. Kısa sürede hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra esnafımızın hasarının ne olduğunu göreceğiz.Ciddi bir zarar sözkonusu…’’ dedi.

Düzce TSO Yönetim kurulu Başkanı Bıyık, Sanayi Sitesi’nin hemen yakınından geçen Melen Çayı’nın köprüye lakın bölümünde yer alan açık bölümün acilen beton duvarla set yapılması gerektiğini hatırlatarak “Allah’tan su buradan, köprüye yakın yerde bulunan açık bölümden taşmadı yoksa Düzce için telafisi çok daha daha büyük bir facia olabilirdi. Bir an evvel zarar tespitinin yapılıp esnaf ve sanayicilerimizin zararlarının tazmin edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Öte yandan Düzce Sanayi Sitesi esnafı sel sonrası kendi imkânlarıyla iş yerlerini çamur ve balçıktan temizleyerek işletmelerinin açık kalmasını sağladıkları görülüyor.

ŞEHRE SU VERİLEMİYOR

Sel öncelikle kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Uğur Suyu ana regülatörünün bulunduğu alanda hasara neden oldu. Pazar gününden  bu yana şehre su verilemiyor. Belediye tarafından yapılan açıklamada “heyelan nedeniyle tesisimize su alınamamaktadır. Şehrimiz genelinde su kesintisi yaşanacak olup, meydana gelen heyelan için tüm ekiplerimiz seferber edilmiştir” denildi.

Son yapılan açıklamada şehrin içme suyunun saat: 24.00’ten sonra ancak verilebileceği açıklandı.
Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar