2023 YILI FINDIK MALİYETİ 79,80 TL’DİR

2023 YILI DÜZCE İL KOORDİNASYON TOPLANTISI "DÜZCE ZİRAAT ODASI"NDA YAPILDI

2023 YILI FINDIK MALİYETİ 79,80 TL’DİR
26.07.2023 - 15:02
Kaynak: Objektif Ajans
523

Düzce Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurul Toplantısı Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk başkanlığında Düzce Ziraat Odasında yapıldı.

 Toplantıya Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan ÖztürK, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, Yığılca Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Yılgın, Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Gölyaka Ziraat Odası Başkanı Metin Şirin, Çilimli Ziraat Odası Başkanı Kemal Meydan, Kaynaşlı Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Şahin katıldı.

          Düzce İl Koordinasyon Kurulu’nun fındık ile ilgili aldığı karar şu şekilde açıklandı:

“Son 1 (Bir) yıl içerisinde gübre ve ilaç; asgari ücretin artışından, dolardaki kur farklarından ve ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda 2023 yılı fındık maliyeti 79,80 TL’dir.

Müdahale Alım Fiyatının 119,70 TL olması, köylerde ve çiftçilerimiz arasında yapmış olduğumuz geziler neticesinde çiftçilerimizin ve bizlerin Müdahale Alım Fiyatının 119,70 TL olması gerektiği TMO’nun ve hükümetimizin çiftçimizi ve bizleri mağdur etmeyecek bu fiyatın altında bir fiyat açıklamaması dileğimizdir.

TMO tarafından açıklanacak 2023 yılı Müdahale Alım Fiyatı kadar alım şartları ve kriterleri de çiftçi lehine piyasa fiyatı ve piyasa düzeni oluşması adına son derece önemlidir.

Alan bazlı gelir desteği en az 500 TL’ye çıkartılmalıdır. Çünkü, 10 yıldır revize yapılmamıştır.

Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl, geçen yıl değiştirerek uygulamaya koyduğu üretici lehine alımları kolaylaştıran kriterleri bu yıl da devam ettirmelidir.”

Düzce Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurul toplantısı sonunda bu yıl TMO’dan beklenen kriterler de açıklandı. Buna göre bu yıl TMO’dan beklenen kriterlerde 7 maddede ifade edildi. İşte TMO’dan beklenen alım kriterleri:

1) Rutubet Oranı: %6,5’e kadar,

2) Sağlam İç Fındık Oranı: %40 ve üzeri,

3) Buruşuk İç Fındık Oranı: %10 ve altı ,

4) Çürük ve Bozuk İç Fındık Oranı: %5 ve altı

5) Yabancı Madde Oranı (taş, toprak vb.): %0,5 ve altı,

6) Çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı: %10 ve altı,

7) İlçelerin Rekoltelerine Göre Tespit edilen dekar başı verimlilik rakamlarına göre uygulanan alım kotaları %50 oranında arttırılarak belirlenmeli ve randevu verilmelidir.                                                                                                                                                                                                               

        

 

      


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar