Dev yatırım KİMPUR AÇILDI

Poliüretan sistem üreticisi KİMPUR, Düzce'deki yeni fabrikasıyla hedef büyüttü.

Dev yatırım KİMPUR AÇILDI
6.10.2023 - 00:11
Güncelleme 6.10.2023 - 09:27
300

Toplam üretim 200 bin tonu aşacak

Poliüretan sistem üreticisi KİMPUR, Düzce'deki yeni fabrikasıyla hedef büyüttü. Üretime geçtiğimiz temmuz ayında başlayan fabrikanın resmi açılışında konuşan KİMPUR Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, "Bölgemizin en büyük poliüretan sistem üreticisi olarak 50'den fazla ülkeye ihracat yapıp firmamızın ve ülkemizin sektördeki tanınırlığına katkıda bulunuyoruz." dedi.

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret AŞ Gebze ve Letonya'nın ardından Düzce'de 400 milyon lira kaynakla devreye alınan yeni fabrikasıyla Türkiye'de 130 bin ton, Letonya'da 25 bin ton olan üretim kapasitesini toplamda 200 bin tonun üzerine çıkaracak. 5 kıtada 50'den fazla ülkeye, ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma, soğutma, yalıtım-inşaat ve savunma sanayi gibi farklı sektörlerde kullanılmak üzere poliüretan sistemler üreten şirketin fabrikalarına bir yenisi eklendi.

Gebze merkezli firma, bu yıl Letonya'nın ardından son üretim tesisini Düzce'nin Gümüşova ilçesindeki organize sanayi bölgesinde kurdu.

Üretime temmuzda başlayan firmanın resmi açılışına, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden,İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Aylin Özdemir, Pekintaş Group Üst Yöneticisi (CEO) Özhan Olcay, Plastay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Sungur, Poliüretan Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Müge Pınar, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yılmaz Polat, Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Sait Vakkas Salıcı, emekli korgeneral Alpaslan Erdoğan ve KİMPUR Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

KİMPUR Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yüzde 100 yerli ve milli poliüretan üreticisi olarak üretim kapasitesini artırmak ve sektörde öncülüğü devam ettirmek için teknoloji, sermaye ve insan kaynakları yatırımlarıyla müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Mizrahi, "Bu yıl devreye giren Letonya'daki tesisimiz ve açılışını yaptığımız Düzce'deki tesisimizle toplam üretim kapasitemiz 200 bin tonu aşacak. Bölgemizin en büyük poliüretan sistem üreticisi olarak 50'den fazla ülkeye ihracat yapıp firmamızın ve ülkemizin sektördeki tanınırlığına katkıda bulunuyoruz." dedi.

Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Günden de kökleri 40 yıl önceye dayanan şirketin son fabrikasının ilçede istihdamı artıracağını dile getirdi.

İKMİB Başkanı Pelister ile KİMPUR Düzce'nin fabrika müdürü Mustafa Özyılmaz de firmanın, açılan yeni tesisiyle ülke ekonomisine güç katmaya devam ettiğini kaydetti.

DÜZCE'DEKİ FABRİKA 65 BİN TON ÜRETİM KAPASİTESİNE ULAŞACAK

KİMPUR CEO'su Cavidan Karaca, açılışın ardından yaptığı açıklamada, 40 yıllık geçmişe sahip firmanın 2015'ten itibaren büyük bir değişim içine girdiğini ve 65 bin ton olan üretim kapasitesini Gebze'deki tesisle 130 bin tona çıkardığını ifade etti.

Satışlarını da 2022 sonu itibarıyla 4 kat arttırarak 105 bin tona çıkardıklarını belirten Karaca, "Büyüme politikalarımız doğrultusunda Gümüşova'yı üretim ve lojistik merkezi olarak seçtik. Buradaki organize sanayi bölgesinde şimdi resmi açılışımızı yapıyoruz. Temmuz ayında üretimimiz başladı. Toplam 65 bin tona ulaşacak. 3 faz halinde devreye alıyoruz. Temmuz'da devreye giren faz 1, ürün grubuna göre 25-30 bin ton aralığına giren bir üretim tesisi olacak. Faz 2 ve 3'ün de 2024 yılı sonunda devreye girmesini bekliyoruz. Böylelikle Türkiye'de 180 bin tonu geçen poliüretan hacmine ulaşıyoruz. Aynı zamanda geçen yıl Letonya'da yatırımını yaptığımız bir bağlı ortaklığımız var. O da 25 bin ton büyüklüğünde. Böylece toplamda 200 bin tonu aşan poliüretan sistemleri kapasitesine kavuşmuş oluyoruz…

Düzce'deki yeni fabrika, Kimpur'un yenilikçi enerji yaklaşımlarıyla, sürdürülebilirlik ilkesini en üst düzeye taşıyan bir vizyonun parçası olarak hayata geçirildi. Toplam yatırım maliyeti 400 milyon TL'yi aşan güneş enerjisi santrali (GES) de devreye alan şirket, üretimde enerji maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlardaki rekabetçi yapısını da güçlendiriyor. Ayrıca, tesiste yaklaşık yüzde 55'lik bir elektrik tüketimini karşılamayı ve yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı planlıyor. Böylece Kimpur, Düzce'deki yeni tesisiyle sadece kendi enerji ihtiyacını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda çevreye dost bir üretim sürecine de öncülük edecek.

Yeni yatırım, Kimpur'un mevcut 50 bin tonluk poliüretan sistemlerine ek olarak, 5 bin tonluk yeşil ürün yelpazesini oluşturan PET atıklarından sentezlenen polyester poliol için özel bir geri dönüşüm tesisi ve ayrıca Kimpur’un iştiraki olan Kimpast firması bünyesinde 10 bin tonluk ek 'eva granül ham madde' kapasitesini içeriyor. Bu üretim kapasitesine 2024-2025 döneminde ulaşılması hedefleniyor. Düzce’deki yeni üretim tesisi için Pekintaş A.Ş ile anlaşmaya imza atan Kimpur, inşaatın projelendirilmesinde ünlü mimar Nevzat Sayın ile çalıştı.

KİMPUR A.Ş HAKKINDA

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu içerisinde yer alan Kimpur, 129.000 ton üretim kapasitesi ile bölgedeki en büyük kapasiteye sahip poliüretan sistem evidir. 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak sektöre öncülük etmektedir. Üretimi yapılan poliüretan sistemler ayakkabı, otomotiv, mobilya ve yalıtım-inşaat, ısıtma-soğutma sektörlerinde kullanılmaktadır. Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistemleri üreticisi olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdürmektedir.

“Kimpur” markasıyla Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş., sürekli gelişim, insan kaynakları yatırımı, değişime uyum sağlama kabiliyeti ve tüm paydaşları ile kurmuş olduğu güçlü iletişim ağlarını, kalite ve hizmet anlayışının yapı taşları olarak benimsemiştir. Responsible Care® Küresel Sözleşmesi imzacısı olan Kimpur bu hedefleri yerine getirirken taahhüt ettiği üzere çevre, insan sağlığı ve teknik güvenlik konularında duyarlılık göstererek ve bu konulardaki performansını sürekli iyileştirerek sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaktadır. Daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle hareket eden ve sürdürülebilir bir iş modelini benimseyen Kimpur, UN Global Compact (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi)'nin de imzacısı olarak insan hakları, çalışma, çevre ve yolsuzlukla mücadeleye ilişkin on ilkesine taahhüt etmektedir. Kimpur, başarısını ve lider konumunu, tedarikçilerinin, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetine verdiği önem doğrultusunda sürekli kılmayı hedeflemektedir.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar