BİR “ZARARLI” BİTMEDEN “BAŞKA BİR ZARARLI” TÜREDİ

KELEBEK BİTMEDEN “SÜLÜK” ÇIKTI ORTAYA. SÜLÜKTE TOPRAK ÜSTÜNDEKİ BİTKİLERİ YEYİP YOK EDİYOR.

BİR “ZARARLI” BİTMEDEN “BAŞKA BİR ZARARLI” TÜREDİ
8.10.2023 - 21:59
Kaynak: Objektif Ajans
276

SABAHIN İLK SAATLERİ ORTALIKTA GÖRÜLEN SÜLÜKLER GÖRENLERİ ÜRKÜTTÜĞÜ GİBİ GÖRÜNTÜSÜ DE MİDE BULANDIRIYOR

Uzun zamandan beri Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele eden Düzce, bu defa yerde sürünerek ortalıkta görülen sülüklerden kurtulabilmenin büyük sıkıntıntısını yaşıyor.Her ikisi de “yeşilin katili” olarak biliniyor.

Amerikan Beyaz Kelebeği (ABK) yazsıcağında kendini gösterirken biber, salatalık domates gibi fideleri ekildiği andan itibaren yiyerek kemirmesiyle kurumasına yol açan Sülükler görenlerin iştahını kaçırıyor.

Amerikan Beyaz Kelebeği yazın “dut, elma, armut” gibi ağaçların yeşil yapraklarını yiyerek beslenirken son yıllarda fındık dalarına da dadanarak fındık dallarını da yapraksız bırakıyor.Sonbahara doğru larva haline gelen kurtcuklar evlerin çatı ve balkonlara kadar sarkarak çevre halkını tedirgin ediyor. Özelilkle larva haline gelen ABK’ları imha etmek için ağır bir zehir kullanmak gerekiyor. Kullanılan bu zehirin doğadaki bir çok canlının da yok olmasına neden olduğu için bu tür zehirlerin verilmemesi öneriliydr. Ancak bazı vatandaşlar “bunlar yeter ki ölsün” diyerek çevreye ve doğaya büyük zarara yol acçan ağır zehirli ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorlar.

“SÜLÜK” TE YEŞİLİN KATİLİ

Düzce ve çevresi özellikle tarımla uğraşan köylüler zararlı Amerikan Beyaz Kelebeği’nden kurtulmadan ilkbahardan itibaren yerlerde kahve renkli iğrenç görünümlü ürkütücü ve mide bulandırıcı “Sülük”le karşılaşmaları  çiftçi kesiminin bahçe va tarlalarında büyük zarara neden oluyor.

Özellikle biber, domates, salatalık gibi fide halinde toprağa dikilen ürünleri kendine gelmeden yapraklarını ve gövdesini yiyerek yok ediyor.

MÜCADELE YÖNTEMİ BELLİ DEĞİL 

Yıllardır Amerikan Beyaz Kelebeği’ni Düzce bitiremedi, yok edemedi. Bu defa Düzce topraklarına yeni bir yeşil katili “sülük” çıktı.Tarım il müdürlüğünün konuyla ilgili yaptığı hiçbir çalışma olmadığı gibi köylüler “sülük”le mücadelede zirai ilaç satanların kapısını çalarak fevri tedbirler almanın yolunu seçiyor.Bu da sistemli bir mücadelenin olmayışıyla ilgili bir çalışma.

Vatandaşlar, resmi anlamda İl Tarım Müdürlüğü’nün ön bir çalışma ve mücadele yöntemi üzerinde çalışmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Hangi tür zirai mücadele içine girilecek, hangi ilaçlar ne zaman kullanılacak…Tüm bu ve buna benzer soruların cevapları sabırsızlıkla bekleniyor. 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar