OXİJEN KULİS'TE “YEREL BASININ GÜCÜ VE SORUNLARI” KONUŞULDU

SAKARYA GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI “SEZAİ MATUR” KULİS’İN KONUĞUYDU.

OXİJEN KULİS'TE “YEREL BASININ GÜCÜ VE SORUNLARI” KONUŞULDU
4.11.2021 - 13:58
Güncelleme 4.11.2021 - 14:02
Haber Merkezi
878
1

Oxijen Kulis programına konuk olan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, son günlerdeki Düzce'nin gündemi Olimpiyat Kavşağı konusunu yakından takip ettiğini söyledi. Matur, "halkın iradesine karşı emrivakilerle bir şey yaptığınızda bir yere varamazsınız. Düzce basınının da son süreçteki tavrını çok taktir ettim eminim ki buradan geri adım atılacaktır." dedi.

Oxijen Tv'de yayınlanan Oxijen Kulis programında bu hafta Nevzat Cingirt ve Erol Tayhan'ın konuğu Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur'du. Matur ve programa telefon bağlantısı ile katılan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF)Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu Basının sorunları ve çözüm önerilerini konuştular.

YEREL BASININ ŞEHRİN GELİŞİMİNDEKİ KATKILARI

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, yerel basının şehrin gelişimindeki önemine değinirken, şehrin  aidiyet duygusunun gelişmesinde en önemli rolün  yerel basında olduğunu vurguladı.  

Matur, " Yerel basının en önemli görevi  yayın yaptığı ilde veya ilçede o alan içinde insanların aidiyet duygusunu geliştirmekle sorumludur, eğer biz bunda başarılı olamıyorsak ben yerel basın da çok başarılı olduğumuzu düşünmüyorum ." dedi.

YEREL BASININ GÜCÜNÜ HESAPLAYAMADI

Her gün Düzce'nin ve  Kocaeli'nin gündemini takip ettiğini söyleyen Matur, "  Mesela sizin  son günlerde gündeminiz var.  Olimpiyat kavşağı.  Hepimizin bildiği, Düzce'ye geldiğimizde şehre girerken bildiğimiz Olimpiyat kavşağının adını değiştirmişler, Sancaklı kavşağı olmuş,  gazeteciler  orada tepkisini ortaya koyacak, gazeteci bu tepkiyi ortaya koymuyorsa hiçbir anlamı yok. Basının gücü işte burada ortaya çıkıyor. Belediye başkanı belki de basının bu gücünü hiç hesaplayamadı.  Yerel basını bu konuda tebrik ediyorum. Düzce basını gerçekten çok ciddi bir refleks göstermiş.  3-4 gündür gündeminizde bu var.  Ben rahatsız oldum. Sakarya'da yaşıyorum nüfus kaydım Düzce'de ondan rahatsız oldum. Sen şehrin halkını kenara itip, onların yıllardır kullandığı ismi kaldırıp, yeni bir isim veriyorsun, burada gazeticilerin gösterdiği refleks ve halkın gösterdiği refleks örtüştüğünde insanlar o gazeteleri okurlar""şeklinde konuştu.

EMRİVAKİYLE YAPTIĞINIZDA BİR YERE VARAMAZSINIZ

İsim değişikliği yapılmasına rağmen halkın alışkanlıklarından vaz geçmediğine Sakarya'dan da örnek veren Matur,  o yerleri halkın resmi isimlerle değil eski isimleriyle anmaya devam ettiğinin altını çizdi, "Sizin belediye başkanınız da oraya Selçuklu kavşağı desin,  isterse Faruk Özlü kavşağı desin ama Düzceliler oraya bu isimlerle söylemez, halk yine olimpiyat kavşağı der,  bu yüzden halkın iradesine  karşı emrivakilerle bir şey yaptığınızda bir yere varamazsınız. Düzce basınının da son süreçteki tavrını çok taktir ettim eminim ki burdan geri adım atılacaktır." ifadelerini kullandı.

Matur yerel basının haber yaparken insanların sorunlarına dokunacak haberler yapması gerektiğini savunurken,  kopyala yapıştır haberciliğin gazetecilik olmadığını belirtti.

 

 


Editör: E. TAYHAN