BAKANLIĞIN MÜDAHALE ETMESİ İSTENİYOR

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, sadece gübreye yüzde 500 zam yapıldığını belirterek " Artık üretemeyecek durumdayız. Bakanlık gübre fiyatlarına acilen müdahale etmeli" dedi.

BAKANLIĞIN MÜDAHALE ETMESİ İSTENİYOR
24.11.2021 - 14:03
Haber Merkezi
254

“ÇİFTÇİ BİTER”

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, 7 ay önce 120 liradan aldıkları bir çuval gübrenin 550 lira olduğunu ileri sürerek, “Bu durumda çiftçi nasıl gübre alacak? Çiftçilerimiz gübre atmadan ekim yaparsa, bu da çok büyük milli kayıptır. Gıdada çok büyük sıkıntılar yaşatır. Bu gün bir kilo patates 3 liraysa, seneye aynı patatesin kilosunu 13 lira olur. Bakanlık gübre fiyatlarına acil müdahale etmeli, yoksa çiftçi biter” dedi.

DIŞA BAĞIMLIYIZ

Mazot, ohum, ilaç toprağı işleyecek her şeye zam üzerine zam geldiğini söyleyen Ateş, " Yeniden ekim yapmak için benim bu yıl ki mahsulden  aldığım parayı sadece gübreye yatırmam gerekiyor. Peki seneye biz bu mahsulü 5 katına satabilecek miyiz? İmkanı yok . Gübrede dışa bağımlıyız. Ham maddesi hep dış ülkelerden geliyor. Türkiye tarımda kendine yeten bir ülkeydi. Çiftçi gülmeyi unuttu, bu günden sonra yaşayabilirse ne ala” şeklinde konuştu.

“YÜZDE BEŞYÜZ ZAM”

Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, 2021 yılında birçok ile göre kuraklık, sel, doğal afet gibi felaketler yaşamadığımızı belirterek, “Mahsulümüzü sorunsuz bir şekilde hasat ettik. Son günlerdeki dolar, döviz kurlarından ötürü çiftçinin aldığı ana ham madde olan gübre yüzde 500 zamlandı. 7 ay önce 50 kiloluk gübre çuvalı 120 TL idi. Şu an 550 TL. Çiftçinin 550 TL verip bir çuval gübre almaya durumu yok. Çiftçilerimiz gübre atmadan ekim yaparsa, bu da çok büyük milli kayıptır. Gıdada çok büyük sıkıntılar yaşatır” ifadelerine yer verdi.

“ÇİFTÇİ NASIL GEÇİNSİN?”

Ercan Ateş gelen zammın ardından çiftçilerin yaşadığı geçim sıkıntısına da değinerek, “ ’da aile başına 25 dönüm arazi düşüyor. Bölük, pörçük arazilerde 1.500 dönümlük yer ekiyorum. 25’e bölersek 60 çiftçiye denk geliyor. Ben oturup kara kara düşünüyorsam, ufak çiftçilerimizin durumunu düşünmek bile istemiyorum. Ürettiğinden aldığı parayı bugün gübreye verse, bu adam bir yıl ne yiyip içecek, nasıl geçinecek? Çiftçi bitik durumda. Üretecek ne gücü ne parası var” dedi.

Sakarya

“GÜBREDE DIŞA BAĞIMLIYIZ”

Ateş, mazotun yüzde 20-30 civarında zam gördüğünü de ileri sürerek, “Bizim mahsulümüzde yüzde 20-30 zam gördü. Tohum, ilaç da aynı şekilde hep kafa kafaya zamlar gördü. Biz bunlara alıştık ama şu an yüzde 500 oranında zamma alışamayız. Sakarya’nın en büyük çiftçisi benim, geçtiğimiz yıl 500 bin TL ye aldığım gübreyi bugün almaya kalksam 2,5 milyon. Benim bu yıl ki mahsulden aldığım parayı gübreye yatırmam gerekiyor. Peki seneye biz bu mahsulü 5 katına satabilecek miyiz? İmkanı yok. Gübrede dışa bağımlıyız. Ham maddesi hep dış ülkelerden, bana göre Türkiye’ye baskı yapıyorlar. Türkiye tarımda kendine yeten bir ülkeydi. Çiftçi gülmeyi unuttu, bugünden sonra yaşayabilirse ne ala” şeklinde konuştu.

BÜYÜK FIRSATÇILIK

Ercan Ateş Gübrenin yanında Buğday ve çiğ süt üretimine de değinerek; “Buğday 2021 yılında 2.500 TL’den çiftçinin elinden alındı, şu an una yüzde 50 zam yaptılar. Çiftçinin buğdayına yapmadılar. Yapmamalarının sebebi tüketiciyi kollamak. Toprak Mahsulleri Ofisi yapmadı ama şu an serbest piyasada sanayici yaptı. Şu an çok büyük bir fırsatçılık var. Çiğ süt fiyatları 3 TL, ama 5 TL’nin üstüne çıkması gerekiyor. Yapılmazsa Türkiye de süt ineği kalmayacak. Çiftçi çiğ sütten zarar ettiği için süt inekleri kesiliyor” dedi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar