CEMŞİT : ÇOK CİDDİ MALİYET ARTIŞI VAR

CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit ‘’İnşaatlar durma noktasına geldi." diyerek, Döviz kurlarında yüzde 30’a yakın oranda yaşanan artış nedeniyle inşaat firmalarının malzeme sıkıntısı yaşamaya başladığını belirtti.

CEMŞİT : ÇOK CİDDİ MALİYET ARTIŞI VAR
8.12.2021 - 09:05
Haber Merkezi
189

Son aylarda inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı Semih Cemşit bir açıklama yaptı. Cemşit,  İnşaat sektöründe maliyetlerin zirveden inmediğini belirtirken, Türkiye’de her geçen gün yaşanan zam fırtınasına, inşaat sektörünün de eklendiğini söyledi.

Cemşit, " sektör durma noktasına geldi. Yüksek enflasyon ve artan maliyetlere bağlı olarak alarm veren inşaat alanında yüksek maliyetlerin getirdiği fiyatlarla, vatandaş konut alamıyor. Demir, çimento, hazır beton gibi inşaat üretiminin ana malzemelerindeki fiyat artışı, müteahhitlere göre TÜİK verilerinin çok üzerinde. Müteahhitler, çimento fiyatlarını protesto için inşaatları durdurma eylemi yapmaya başlarken, hükümetin yüksek zamlarla mücadele etmesini, inşaat sektörünün önünün tıkanmaması için gerekli girişimlerin yapılmasını istiyor. Bu istikrarsızlık devam ettiği sürece, riskler artacak ve süregelen projeler tamamlanamaz duruma gelecektir. İmalat ve yapım sürecinde aksaklık yaşanmaya devam ederse, konut stoku tükenecek ve olan yine vatandaşa olacaktır. Yevmiyeyle çalışan boyacı, tesisatçı yurttaşımız evine ekmek götüremez hale gelecektir. Dolayısıyla bu sektörün istihdama ve ekonomiye katkısını göz önünde bulunduracak olursak, gerek konut kredisi faizlerinin, gerekse inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gibi adımlarla acilen desteklenmesi gerekmektedir.’’ dedi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar