MERTTÜRK: ÇİFTÇİLERİMİZ FAİZ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR

YENİDEN REFAH PARTİSİ "ÇİFTÇİNİN DURUMUNU VE KONUMUNU " DİLE GETİRDİ

MERTTÜRK: ÇİFTÇİLERİMİZ FAİZ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR
10.12.2021 - 18:12
Haber Merkezi
271

MERTTÜRK: ÇİFTÇİLERİMİZ FAİZ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR

Yeniden Refah Partisi (YRP)İl Başkanı Nezir Merttürk, binlerce çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi tarafından borçlarına uygulanan yüksek faizden dolayı borçlarını ödeyemediği için hapis tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Çiftçi üretmezse milletimiz aç kalır. Bağımsızlığımızın teminatı öncelikle tarımsal üretimdir. Karnınızı doyuracak ekmeğiniz olmazsa, uçaklarınız, tanklarınız, topunuz tüfeğiniz, teknolojiniz sizi kurtaramaz." dedi.

Yeniden Refah Partisinin gündeminde çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları vardı. Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Nezir Merttürk düzenlediği basın toplantısında, binlerce çiftçinin hapis tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Merttürk, " TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifinde icralık çiftçilere ödeme için bir aylık ek süre verildi.  Kooperatif borcu nedeniyle icralık çiftçilerin, yapılandırma kapsamında borçlarının 1. taksitini yani yüzde 30'unu 31 Ekim’e kadar ödemeleri gerekiyordu. Yasalaşan teklifle bu süre bir ay uzatılmış oldu. Ancak buna rağmen çiftçilerimiz yapılandırma şartlarının ağır olması nedeniyle çok ciddi şekilde mağdur oluyorlar. TBMM’de kabul edilen yapılandırma kanununda, borcun aslı ve faizleri ile ilgili hiçbir indirim getirilmediği gibi, masraf ve vekalet ücretlerinin peşinen ödenmesi de şart olarak koşulmuştur. Borcun yüzde 30’una tekabül eden ilk taksiti ödeyemediler ve bu nedenle önümüzdeki günlerde kefilleriyle birlikte hapse girme tehlikesi ile karşı karşıyalar." dedi.

Çiftçilerin bu borçların altından kalkmasının mümkün olmadığının altını çizen İl Başkanı Nezir Merttürk, acilen çiftçileri rahatlatacak yeni bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

 "Çiftçilerimiz borca itiraz etmiyor. Tarım Kredi Kooperatifi’nin acımasızca işlettiği yüzde 71'i bulan fahiş faize ve katkı payı adı altında aldığı yüksek meblağlara itirazları var. Bu yüksek faizleri silin, çiftçi borcunu makul bir yapılandırmayla ödesin. 5 tane imtiyazlı holdingin milyarlarca lira tutarında vergilerini bir kalemde silenler, bu holdinglere tam 128 kez vergi muafiyeti çıkaranlar, elin Amerikalısı Cargill şirketine özel vergi muafiyetleri çıkaranlar… Kendi çiftçimizin üç kuruşluk borcunun faizlerini neden silmezler de mallarını icra ile gasp ederler, çiftçimizi alıp hapse atmaya kalkarlar?"

Hükümete, çiftçilerin borçlarının faizinin silinmesi ve 1 yıl ertelemeli 12 ay taksitle ödenmesi talebinde bulunan İl Başkanı Nezir Merttürk şöyle konuştu:

 “Biz Yeniden Refah Partisi olarak; milletin efendisi olan köylümüzün ve çiftçimizin dertleri ile dertleniyoruz. Üreticimize sahip çıkmayı, milletimiz adına bir borç biliyoruz. Üreticimizin batmasını, çiftçimizin, üreticimizin hapse atılmasını, çocuklarının ortada kalmasını asla kabul etmiyoruz. Faizlerin silinmesini, ana paranın 12 eşit takside bölünmesini ve ilk ödemenin 1 yıl sonra yapılmasını talep ediyoruz. Çiftçi üretmezse milletimiz aç kalır. Bağımsızlığımızın teminatı öncelikle tarımsal üretimdir. Karnınızı doyuracak ekmeğiniz olmazsa, uçaklarınız, tanklarınız, topunuz tüfeğiniz, teknolojiniz sizi kurtarmaz."

 

 

 

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar