ÇERKES MÜTÜFEKKİR “TSEY SAİD” VEFAT ETTİ

“ALİMIN ÖLÜMÜ ÂLEMİN ÖLÜMÜ GİBİDIR”

ÇERKES MÜTÜFEKKİR “TSEY SAİD” VEFAT ETTİ
31.01.2022 - 18:32
Haber Merkezi
959

Çerkes yazar, mütefekkir Tsey Cevdet Said hayatını kaybetti.

İslam aleminde tanınmış bir alim olan Cevdet Said Suriye İç Savaşı sonrasında yerleştiği Türkiye'de 90 yaşında aramızdan ayrıldı.

31 Ocak 2022 Pazartesi günü Üsküdar Altunizade İlahiyat Camiinde öğlen namazına muteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

HER TÜRLÜ ŞİDDETE KARŞI İDİ

Her türden şiddete karşı duruşuyla Suriye İç Savaşı sırasında İslami düşüncede barışçıl bir ekolü temsil eden Said, 1931 yılında Suriye'nin Kuneytra bölgesindeki Bir'ül Acem köyünde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kuneytra'da tamamladıktan sonra Mısır El Ezher'de eğitimine devam etti.

Suriye İç Savaşı'nın çıkmasıyla birlikte ailesi ile birlikte Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Said'in “Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları”- “Adem'in Oğlu Habil Gibi Ol” başta olmak üzere Türkçeye çevrilmiş onlarca kitabı bulunmaktadır.

 

Objektif ailesi olarak kitaplarında ve genel olarak çalışmalarında sorunlara çözüm olarak “şiddeti değil sivil mücadele yöntemlerinin benimsenmesini savunan Said”e Allah'tan rahmet yakınlarına ve Çerkes camiasına başsağlığı diliyoruz.


Editör: E. TAYHAN