1 kilo fındıkla 1 kilo hıyar alınmıyor !

Son günlerde yaşanan zamlarla iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artarken, fındık fiyatı bir aydan fazla bir zamandır yerinde sayıyor. Şu anki fiyatlarla 1 kilo fındık satıp 1 kilo hıyar/salatalık almak mümkün değil.

1 kilo fındıkla 1 kilo hıyar alınmıyor !
9.02.2022 - 15:42
Haber Merkezi
204

TÜRK TARIMI BİTME NOKTASINA GİDİYOR

 Bir ihraç ürünü olmasına karşın fındık fiyatı birkaç yıldır beklenen rakama ulaşamazken gıda fiyatlarında yüzde yüze varan artışlar yaşanıyor. Bunun son örneği hıyarsalatalık oldu. Üretici 1 kilo fındık alıp evine 1 kilo hıyar götüremiyor. Maliyetine fındık satmak durumunda kalan üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. 

İLERİ DEĞİL GERİ

 TMO’nun 26,50 TL olan taban fiyatının açıkladığı 12 Ağustos 2021’de 1 kilo fındık fiyatı 3,1 dolara denk geliyordu. Bugün fındık serbest piyasada 32-33 TL arasında. Ancak bu da 3 doların altında 2,5 dolar seviyelerinde bir rakam.

ÜRETİCİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR

Üretici bir türlü beklediği fiyatları görmemesi sebebiyle hayal kırıklığı içinde. Başta yüzde 300 artışın yaşandığı gübre olmak üzere girdi fiyatlarında yaşanan artış karşısında fındık fiyatının yerinde sayması üreticiyi ne yapacağını bilemez hale getirdi. 

ÜRETİCİ BAHÇESİNE KÜSÜYOR

Bu sene üretici bahçesine gübre atamadı. Bu ister istemez rekolte kaybına neden olacak. Az ürün ise daha çok masraf ve daha az gelir demek. Emeğinin, altın terinin karşılığını almayan üretici bahçesine küsme noktasına geldi.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar