Savaş anında en güvenli liman altın!

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan sıcak gelişmeler ons altın fiyatında yükselişe neden oldu. Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, ons altın yükselişini değerlendirdi. Serbes, savaş anında piyasalarda en güvenli limanın altın olduğunu söyledi.

Savaş anında en güvenli liman altın!
25.02.2022 - 12:07
Haber Merkezi
316

Altın fiyatları, Rusya'nın Doğu Ukrayna'ya askeri birliklerini göndermesiyle Ukrayna'nın olağanüstü hâl ilan etmesi ve Batılı devletlerin Rusya'ya yaptırım uygulamasının ardından, yatırımcılar güvenli liman olarak  gördüğü altına yöneldi.  Bu yöneliş haftanın başında görülen dokuz ayın zirve seviyesine yaklaştı Altının ons fiyatı Ocak 2021'den bu yana en yüksek seviye olan 1.949 doları görmesinin ardından önce 1.942 dolar seviyelerinde son olarak 1962 dolara çıktı. Bu sabah itibariyle  ons fiyatı 1970 dolar seviyesine çıktı.

Sıcak gelişmelerin altın piyasasına etkisi

Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan sıcak gelişmelerin altın piyasasına etkisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Piyasa geçen haftadan beri ons bazında ufak ufak yukarı doğru ivme  yaşandığını belirten Serbes, “Dün akşamki işgal olayından sonra işin seyri değişti ve şu an ons 1970 Dolarlara  dayandı. Bu rakamın 2300 Dolarlara dayanacağı söyleniyor” dedi.

En güvenli liman

Şu an altın piyasanın seyrinin siyasilerin dilinin ucunda olduğunu belirten Serbes, “Rusya ile aynı anda Çin Tayvan’a girdi ve İsrail dün gece Suriye'yi bombaladı .Bunların jeopolitik olarak bir karşılığı var. Bu gelişmelerin arından piyasalarda altının savaş anında en güvenli liman olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Müzakerede müspet sonuç çıkarsa...

Rusya’nın Ukraynaya girmesi ile hemen etkisini gösterdiğini, Rus rublesinin yüzde 10 değer kaybettiğini belirten  Serbes, “Bu değerin daha yukarıya çekilmemesi için Rusya merkez bankası  5 kere müdahale etti. Bu akşam yapılması muhtemel müzakereler çok önemli bu müzakerede müspet bir sonuç çıkarsa fiyatlarda durma yaşanabilir  diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar