“BENİM PATRONUM HALKTIR”

KDZ. EREĞLİ'NİN EFSANE BELEDİYE BAŞKANI POSBIYIK KULİS'TE *Başkan Posbıyık'ın katıldığı KULİS, büyük ilgiyle takip edildi.

“BENİM PATRONUM HALKTIR”
20.05.2022 - 16:19
Güncelleme 21.05.2022 - 11:58
Kaynak: Haber Merkezi
971
1

Karadeniz Ereğli'nin efsane Belediye Başkanı Halil Posbıyık Oxijen Kulis'te birbirinden çarpıcı ve samimi açıklamalarda bulundu. " Benim patronum Ereğli halkıdır" diyen Posbıyık, 5-6-7 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan Sevgi Barış Dostluk festivali ile ilgili de müjdeler verdi.

Oxijen Tv’de her (18. Mayıs. 2022) Çarşamba akşamı yayınlanan gündemi belirleyen KULİS Programı’nın canlı yayın konuğu Karadeniz (Kdz) Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’. Erol Tayhan ile Nevzat Cingirt'in hazırlayıp sunduğu KULİS Programına konuk olan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli'ye 5. kez belediye başkanı seçilmesi ve ilçeyi yaşanabilir bir şehir haline getirmesi başta olmak üzere bir çok soruyu açıklıkla cevaplandırarak yaptıklarını ve hedeflerini ve çalışma teknikleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

RAHMETLİ ÖZAL'IN SÖZÜ VARDI

Bağlı olduğu Zonguldak'tan nüfusu fazla olan Ereğli'nn il olmak için çok çaba sarf ettiği ile sözlerine başlayan Posbıyık, Özal'ın kendisine, ANAP'tan seçime girmesi halinde Ereğli'yi il yapacağım sözünü hatırlattı, bu söze istinaden  seçime girmeyi kabul ettiğini ancak çok az oyla seçimi kaybedince Ereğli'nin de vilayet olma şansını kaybettiğini belirtti. 1994 yılında yine ANAP'tan seçime girerek belediye başkanı olduğunu ifade eden Posbıyık, 2019 yılında çok yüksek oy oranı ile 5. kez belediye başkanlığına seçildiğini anlattı.

Programda Düzcespor’un şampiyonluğunu da tebrik eden Başkan Posbıyık, “Düzcespor’un 2. ligde hep başarılı olmalarını diliyorum" dedi.

DÜZCE VE EREĞLİ ARASINDA ESKİ DİYALOGLAR YOK

Zaman zaman Ereğli'yi Düzce'ye bağlayalım çıkışları olduğunu hatırlatan Posbıyık, bu sözlerin siyasilere gösterdiği tepkilerden kaynaklandığını söylerken, bir de espri yaptı, "bazen de Akçakoca Ereğli'ye bağlanmak istiyordur" dedi.

Düzce ve Ereğli arasında eski diyalogların olmadığını söyleyen Başkan Posbıyık, "Zonguldak, Ereğli, Akçakoca, Düzce hattında bir birliktelik olması lazım. Akçakoca bir sayfiye yeri, oraya gelenin Ereğli'yi bilmesi lazım. Ereğli'ye gelenin Akçakoca'yı Düzce'yi görmesi lazım. Bu yönde birliktelik sağlanmalı." dedi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI LİDERLİK İŞİDİR

Ereğli Belediyesi'nin hiç borcu olmadığını ve bütçe fazlası olduğunu dile getiren Posbıyık, "Belediye başkanlığı tecrübe işidir, liderlik işidir, isterseniz profesör olun Allah size birtakım övgüleri vermediyse, lider vasfında değilseniz , disiplinli değilseniz ve halka dokunmasını bilmiyorsanız bu iş yürümez. Milletvekili olmak kolay ama belediye başkanlığı farklıdır." ifadelerini kullandı.

MUHALİFİM DİYE BENİ SEVMEZLER

"Muhalif bir belediye başkanı olduğum için beni sevmezler, dolayısıyla Ereğli'ye hiç bir bakanlıktan hiç bir iş yapılmaz" diyen Posbıyık, Düzce'nin en çok beğendiği tarafının siyasetin bir kenara bırakılıp iş adamları ile bir araya gelerek sorunlara el atılması olduğunu vurguladı ve " Ereğli halkına her türlü eziyeti çektiriyorlar" dedi.

FESTİVALE GÜNDEMDEKİ SANATÇILAR GELECEK

Her yıl binlerce insanı ağırlayan ve başarısı uluslararası düzeye ulaşan Sevgi Barış Dostluk Festivali’nin doğuşu ile ilgili konuşan Posbıyık, " Hangi görüşten olursa olsun Ereğli halkına hayranım, bu halk beni 5 kez belediye başkanı yaptı, o yüzden halkıma aşığım, kim olursa olsun. Halkım için bu festivali yapıyorum. Sevgi Barış Dostluk tescilli markadır. Bu sene pandemiden dolayı insanlar eğlenmeye açlar. Bu sene Tarkan beklentisi vardı, kendisi ile konuştum, gelemeyeceğini söyledi, sahneden çağrıda bulunarak gelecek sene gelmesini isteyeceğim. Bir çok ülkeden halk dansları toplulukları gelecek. Gelen taleplere göre gündemde hangi sanatçılar varsa onları çağırıyoruz. 1. Gün Sefo, Gülşen, gençlerin en çok talep ettiği Ediz, Melek Mosso, Haluk Levent vazgeçilmezimiz, doğa yürüyüşleri olacak, 3. gün Madrigal grubu var, Koray Avcı ve Yıldız Tilbe var. İnanılmaz sosyal faaliyetler var, Lütfen bu festivali kaçırmayın, Özellikle Düzce ve Sakaryalıların izlemesini isterim" şeklinde konuştu.

BENİM PATRONUM EREĞLİ HALKIDIR

Ereğli halkının hakkını asla hiç kimseye yedirmeyeceğini söyleyen Başkan Posbıyık,  " İşçimin hakkını da  kimseye yedirmem. Eğer siz yanınızdaki personeli motive etmezseniz verim alamazsınız. Ekibimle oturup sohbet ederim, disiplinliyimdir ama gerektiğinde hoşgörü de gösteririm. Benim patronum Ereğli'de yaşayan halktır, onların verdiği vergilerden ben sizin maaşınızı veriyorum diyorum, ben de o paradan alıyorum. Bu halka hizmet etmek zorundayız. Benim festivalime devletten biri gelmiş, protokol gelmiş hiç önemli değil, halk gelsin" ifadelerini kullandı.

Başkan Posbıyık Düzcelileri festivale davet ederken, " Benim adım sevgi, barış, dostluk"dedi.

 

 


Editör: E. TAYHAN