AKÇAKOCA TSO BAŞKANI NET KONUŞTU

AKÇAKOCA TSO BAŞKANI NET KONUŞTU

AKÇAKOCA TSO BAŞKANI NET KONUŞTU
2.06.2022 - 18:28
Kaynak: Haber Merkezi
452
1

Akçakoca TSO Başkanı Nazım Pazvant, ilçede sanayi, turizm ve tarım konusunda açıklamalarda bulundu. Pazvant, fındığın Akçakoca'nın geçim kaynağı olduğunu söylerken, yapımına başlanan dalgakıranların deniz sezonunu uzatacağını belirtti.

Oxijen Tv'de yayınlanan Kulis programında Nevzat Cingirt ve Erol Tayhan'ın konuğu, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant oldu.

Pazvant ilk olarak, dün Düzce'de büyük şaşkınlık yaratan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Nigar Demircan Çakar'ın istifası ile ilgili görüşlerini paylaştı.

 

“TÜM DÜZCE GİBİ BİZ DE ŞOKTAYIZ”

Pazvant, " Tüm Düzce gibi biz de şok halindeyiz. Üniversitenin geldiği nokta, genç bir üniversite olmasına rağmen sıralamalardaki yeri, hocamın şahsi performansını tüm Düzce biliyordu. Çok da başarılı biliyorduk. Rektör hocamın Akçakoca'da yaptığı çalışmaları da biliyoruz. Hem halkla, hem sanayicilerle, idarecilerle ilişkileri de iyiydi. Üniversiteyi sanayicilere açmıştı. Böyle bir sonuç hepimizi çok üzdü. " dedi.

FINDIK AKÇAKOCA'NIN OLMAZSA OLMAZI

Akçakoca'nın en büyük gelirinin fındık olduğunu söyleyen Mehmet Nazım Pazvant,  göreve geldiğinden bu yana fındıkla ilgili 12'ye yakın proje ürettiğini söyledi. " Akçakoca'da fındık olmadan ne sanayi ne tarım yapmak mümkün değil" diyen Pazvant, Akçakoca “sarı” fındığın coğrafi işaretini de aldıklarını hatırlattı.

19 PARSELİN TAHSİS İŞLEMİ TAMAM

Akçakoca OSB'nin, Türkiye'de tüm açılabilecek davaların açıldığı tek OSB olduğunu söyleyen Pazvant, "Bizim OSB'miz, metal, çelik demir ihtisas OSB olarak geçiyor. Ben bu görevde olduğum sürece kesinlikle demir çelik ihtisas OSB olarak kalacak. Karma OSB şeklinde endişeler  var, kesinlikle bacalı sanayiye yer vermiyorum. Şu anda 31 parselimiz var, 19 tanesinin tahsis işlemleri tamamlanmış durumda. İşimiz sanayicinin işini kolaylaştırmak." derken, ruhsat kesilmesinden itibaren 1 yıl içinde sanayicinin inşaat başlamak zorunda olduğunu, sonraki 1 yıl içinde de üretime geçmek zorunda olduğunu belirtti.

İTÜ'DE ANALİZLER YAPILDI

Akçakoca'da tartışmalara yol açan dalgakıranlarla ilgili de konuşan Pazvant, geçmişteki TSO yönetiminin, Akçakoca'da deniz sezonunu uzatmak, turizmi canlandırmak ve kıyı yapılarını korumak amacıyla bir dilekçe hazırladığını söyleyerek, o dönemde dalgakıranlarla ilgili İTÜ'de analizlerin yapıldığını, kıyıya verebileceği zararların araştırıldığını, uygun görülmesi halinde projenin hayata geçirileceğinin kendilerine bildirildiğini dile getirdi.

BURAYA OLMADI KALDIRALIM DEME ŞANSIMIZ YOK

Pazvant, "Biz Akçakoca'ya zarar verecek hiç bir şeyin içinde olmayız. Ona göre tahlilleri yapılsın dedik. Devamlı gittik geldik takip ettik. İTÜ'den testlerin olumlu çıktığını söylediler bize, yatırım programına alınması ile ilgili sorun olmadığını söylediler, yatırım programına senelerce alınmadı. Çok uğraştık en sonunda alındı. İhalesi yapılıncaya kadar ses yoktu kimsede. İhale yapıldı curcuna başladı. Bu proje çok incelenip ona göre karar verilmesi gereken bi şey. Bu buraya olmadı yarın kaldıralım deme şansımız yok. Akçakoca bir tane. Akçakoca'ya gelen zararı kendime sayarım. Bize söylenen gemilerle gelip dolgu atılacak diye biliyorduk ancak proje revize edilmiş. Geçtiğimiz günlerde gittim inceledim, ilk yapılan ve hiç olmayan yerde 10-15 metre civarında kum biriktirmeye başlamış. Hoşuma gitti, demek ki bilimsel olarak da bir şeyler yapılmış, faydası olacak gibi. Ancak dikkat edilmesi gereken, işin başında kim varsa, yol için yapılan dolguların kaldırılması esnasında, bizzat başında durup hepsinin temizlendiğinden emin olmak lazım." dedi.

DENİZ SEZONU EKİM AYINA KADAR UZAR

Pazvant , eğer kum doğru şekilde doldurulur, rüzgarı keser, falezlerin de çökmesi engellenirse Akçakoca'da artık Ekim ayına kadar denize girilebileceğini vurguladı. Haziran ayında şehir içindeki çalışmaların duracağını Döngelli deresi civarında devam edeceğini belirten Pazvant, "yaz sezonunda o kamyonlar şehir içinde olmayacak" dedi.

O GÜNKÜ ŞARTLAR NE GÖSTERİR BİLİNMEZ

Önümüzdeki süreçte siyasetle ilgili düşünceleri sorulan Pazvant, siyasetin ben istiyorum demekle olmayacağını belirtti. " O günkü şartlara göre büyüklerimiz ne düşünür ona bakmak lazım" şeklinde konuştu. Pazvant, Belediye Başkanı Okan Yanmaz ile ilişkilerinin iyi olduğunu söylerken, "vatandaşla arası çok iyi, herkesin işini görüyor" dedi.

# Belediye,Rektör, DüzcegençAkçakoca, pazvant, tso, Çakar, osb

 


Editör: E. TAYHAN