TGC “NET” KONUŞTU

TGC TBMM'de SOSYAL MEDYA TASARISINA GÖRÜŞ BİLDİRDİ. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’ni Genel Sekreter Sibel Güneş ve Ankara Temsilcisi Taylan Erten temsil etti.

TGC “NET” KONUŞTU
3.06.2022 - 11:57
Güncelleme 3.06.2022 - 12:11
Haber Merkezi
299

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)kamuoyunda Sosyal Medya Yasa Tasarısı olarak bilinen tasarıyla ilgili görüşünü TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’na sundu.

TBMM’de 1 Haziran 2022 Çarşamba günü yapılan Dijital Mecralar Komisyonu toplantısına davet edilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni Genel Sekreter Sibel Güneş ve Ankara Temsilcisi Taylan Erten temsil etti.

Toplantıda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin raporu hakkında bilgi veren Genel Sekreter Sibel Güneş şöyle konuştu: “Seçime giderken TBMM’ye torba yasayla getirilen bu tasarı, 22 yasayı ilgilendirmektedir. Tasarı yasalaşırsa basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ortadan kalkacaktır. Her boyutuyla ağır sansüre neden olacak, yurttaşın habere erişimi engellenecektir. Tutuklu gazeteci sayısını artıracak, internet sitelerine, internet sağlayıcılarına ağır para cezaları getirilmesine yol açacaktır. İnternet sitelerine ceza verildiğinde o sitede çalışan gazetecilerin de basın kartı iptal edilecektir. Bu tasarının yürürlüğe girmesi halinde iktidarın hoşuna gitmeyen her haber için dezenformasyon denilerek ceza istenecektir. İnternete erişimin insan hakları içinde yer aldığı açıktır. Dezenformasyon sorunu ile ilgili olarak hazırlandığı vurgulanan tasarının ağır cezalandırma mekanizmasına dönüşmemesi için şimdiden gerekli önlemler alınmalıdır diye düşünüyorum. Düzenlemenin genişliği ve belirsizliği göz önüne alındığında madde bu haliyle geri çekilmeli ve yeniden kamuoyunda tartışmaya açılmalıdır.”Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar