Özlü'den işçilere rica: "iş başı yapın!"

Özlü, Standard Profil İşçilerine seslendi

Özlü'den işçilere rica: "iş başı yapın!"
11.08.2022 - 17:22
Kaynak: (Objektif Ajans)
280

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce’nin önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Standart Profil fabrikasında yaşanan “işi bırakma eylemi” nin sona erdirilmesi için yaptığı girişimlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Özlü işçilere seslenerek, yarın sabah iş başı yapmalarını rica etti.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü açıklamasında, yaklaşık 1200 Düzceli'nin çalıştığı bu sanayi kuruluşunda yaşanan sorunu gidermek maksadı ile, Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Düzce  Milletvekili Ayşe Keşir ile, firma ve sendika yetkilileri ile “birlikte” ve “ayrı ayrı” görüşmeler yapıldığını, tarafların talep ve önerilerinin  dinlendiğini, bu görüşme ve değerlendirmeler sonunda taraflara dört madde halinde yer alan çözüm önerisinde bulunulduğunu belirtti.

4 MADDELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Özlü çözüm önerilerini şöyle açıkladı:

-Mevcut Toplu İş Sözleşmesine yapılacak bir ek protokol ile Toplu İş Sözleşmesi sonuna kadar (yani yıl sonuna kadar) %40 seyyanen ücret arışı yapılması, bu %40 artışın bordroya ek ödeme olarak işlenerek kıdem ve diğer özlük haklarının da korunması,

-Önümüzdeki ay başlaması gereken Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine hemen başlanması,  bu maksatla bir çalışma komisyonu kurulması, Saat bazlı 2023 yılı ve ötesi ücret artışı görüşmelerine başlanması,

-Disiplin cezaları dışında işçi çıkışı yapılmaması, mücbir sebep hallerinin sendika ile müzakere edilmesi,

-İşçi kardeşlerimizin işi bırakma eylemlerine son vererek Pazartesi sabahı (08.08. 2022) iş başı yapmaları.

SENDİKA MENFAATLERİNİ KORUMAYA YÖNELİK BİR YAKLAŞIM

Özlü açıklamasının devamında, " Tarafımca yapılanan ve yukarıda dört madde halinde sıralanan çözüm önerisi işveren tarafından kabul edilmiş, sendika yetkililer tarafından kabul edilmemiştir. . Önceki gün Valimiz Sayın Cevdet Atay Başkanlığında tarafların katılımı ile yapılan toplantıda aynı öneri tekrarlanmış, ancak yine sendika tarafından kabul edilmemiştir. Firma tarafından seyyanen %30, Sendika tarafından saat ücretlerine dayalı olarak %35 ücret artışının teklif edildiği bir ortamda bütün tereddütleri gideren, özlük hakları koruyan %40 ücret artışını öngören teklifimizin Sendika Temsilcileri tarafından kabul görmemesi, işçi kardeşlerimizin menfaatlerini korumak yerine, Sendika menfaatlerini korumaya yönelik bir yaklaşım olarak değerlendirilmektedir."ifadelerine yer verdi.

İŞÇİLERE SESLENDİ

Fabrikada iş bırakma eylemi gerçekleştiren işçilere de seslenen Özlü, yarın sabah iş başı yapmalarını rica etti.

Özlü, " Sevgili İşçi Kardeşlerim;  Sizden çok rica ediyorum. Yarın sabah gidin işbaşı yapın ve %40 zamlı maaşınızı alın. Çünkü, sizin menfaatleriniz sizleri yönlendirenlerin menfaatlerinden daha önemli.   Şu anda yaptığınız  işi bırakma eylemi kanun dışıdır. Yasal grev değildir.Yapılan bu kanun dışı eylem o kadar kötü ki, hukuk karşısında tüm yasal haklarınızı kaybetme gibi bir durumla karşı karşıyasınız.. Sizlerden çok rica ediyorum, kanun dışı işlerden uzak durun." dedi.

 

 


Editör: E. TAYHAN