KIZILAY NECMİ HOŞVER'İ UNUTMADI.

KIZILAY 154. YAŞINI KUTLUYOR.

KIZILAY NECMİ HOŞVER'İ UNUTMADI.
2.11.2022 - 17:51
(Objektif Ajans)
287

Türk Kızılay kuruluşunun 154. yılını kutlarken, Düzce'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Her yıl, 29 Ekim-4 Kasım arasında kutlanan Kızılay Haftası’nın 2022'nin ana teması "Dayanışma Yılı". Kızılay bu yıl topluma "Dünden daha güçlüyüz. Seninle birlikte…" sloganıyla seslenecek.

Bu çerçevede Kızılay Düzce Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Fiskobirlik kavşağı ile Anıtpark arasında Düzce Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yürüyüş düzenlendi. Anıtpark'ta son bulan yürüyüşte eski Milletvekili Necmi Hoşver'e Kızılay'a yaptığı bağış nedeniyle plaket takdim edildi.

154 yılı geride bırakan Kızılay'ın yeni yaşı dolayısıyla açıklamada bulunan Kızılay Düzce Şubesi Başkanı Halil Aydın, kuruluş tarihi olan 11 Haziran 1868'den itibaren tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak Türkiye ve dünyadaki ihtiyaç sahibi insanlara hizmet etme amacını taşıdıklarını söyledi. Aydın, dünyadaki Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri arasında alınan bağışları en verimli olarak kullanarak ihtiyaç sahiplerine ulaşanın Türk Kızılay olduğunu belirtti.

2022 Dayanışma Yılı

Aydın, Türk Kızılay'ın 2022'yi "Dayanışma Yılı" ilan ettiğini de belirterek, insanın zorda olan bir başka insana destek vermesinin önemini vurguladı.

 Dünyada Kovid-19 salgınının da etkisiyle aşırı yoksulluk sınırının da altına düşen, yatağa aç giren, temiz suya erişimi olmayan milyarlarca insanın yaşadığı sıkıntılara dikkati çeken Aydın, salgının yarattığı küresel ekonomik sıkıntıların Türkiye'ye olan yansımalarını da yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Devletin ekonomik sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik birçok destek sağladığını belirten Aydın, şunları kaydetti: “Kızılay olarak biz de işi olanların işsizlerle, ailesi olanların yetimlerle ya da evi barkı olanın mültecilerle, yani kendi statüsünü sağlayabilmiş kişilerin bu statüye sahip olmayanlarla insan olarak, kimliğini sormadan dayanışmasının önemine dikkati çekiyoruz. Bu topraklar yıllarca mazluma, mağdura, mülteciye, darda, yolda kalmışa bir mercii, sığınak oldu. Bu topraklar, insanların onurunun korunduğu, ölümden kurtarıldığı ve o insanlara onurlu bir gelecek sunulduğu, aslında bir 'barış adası' oldu. Bunun da devam etmesini arzu ediyoruz. Dayanışma Yılı'nda da elimizden geldiği kadar önce kendi aramızdaki dayanışmayı artırmak sonrasında da elimizin uzanabileceği kim varsa, gücümüzün, nefesimizin yettiği kim varsa, insan olarak ona elimizi uzatıp bu dayanışmayı sergilemeyi arzu ediyoruz."

Konuşmanın ardından Kızılay Haftası'na katılan gruplarla hatıra fotoğrafı çektirildi ve ikramların ardından etkinlik son buldu.

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar