İMAMOĞLU OXİJEN’E KONUŞTU

İSTANBUL B.B. İMAMOĞLU, DÜZCE'DE VATANDAŞLA BULUŞTU, OXİJEN'E ÖZEL AÇIKLAMADA BULUNDU

İMAMOĞLU OXİJEN’E KONUŞTU
30.11.2022 - 17:24
Kaynak: (Objektif Ajans)
1234
4

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcıları Düzce’ye gelerek depremden etkilenen vatandaşları ziyaret ettiler, çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. İmamoğlu, Oxijen mikrofonuna Melen Barajı ve depremle ilgili özel açıklamalarda bulundu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, beraberinde CHP Genel Başkan Yardımcıları Engin Özkoç ve Seyit Torun ile birlikte Düzce’ye geldi. İlk olarak Çilimli’de Melen İdari Binası açılışı yapan İmamoğlu, ““İstanbul'un neredeyse bir yıllık suyunu garanti altına alacak bir barajdan bahsediyoruz. Gününü ve saatini vererek, ‘2016’da bunu açacağız’ diye bir tarif yapmıştı o dönemin bakanı. Ve o dönemin bakanının verdiği günden ve saatten bu yana, tam 6 yıl geçti. Ve şu anda akıbeti belli olmayan, geleceği belli olmayan, çatlamış bir barajla karşı karşıyayız. Göreve gelir gelmez, biz bunu gündeme getirdiğimizde anladık ki, devletimizin bundan haberi yok. Devletimizi yönetenin de bundan haberi yok.

YÜZDE 8 ORANINDA İLERLEME VAR

Biz bunu gündeme getirince, tekrar ihale sürecini devreye aldılar ve ihale yaptılar 2020’nin Şubat'ında. ‘2023’te biz burayı açacağız’ diye de o zaman deklare ettiler. Şu an gelinen noktayı söyleyeyim size. O günden bugüne, şantiyede yüzde 8 oranında ilerleme yapılmış. Yeni çıkarttıkları genelgeden de müteahhit faydalanarak, sözleşmeyi fesheden bir müteahhit. Yani şu anda Melen'de çalışan müteahhit yok. Yani ‘İstanbul'un suyunu garanti altına alacağız’ deyip, 20 yıllık Türkiye yönetimi ve 20 yıllık İBB yönetimi, her iki alanda da kendi iradelerinde olmasına rağmen, ‘Bizim göz bebeğimiz, bizim aşkımız’ dedikleri İstanbul'un en hayati sorununu dahi çözmekte başarısız olan bir iktidar süreci” dedi.

 

VATANDAŞLARI DİNLEDİ

Çilimli'den  sonra Düzce’ye gelen İmamoğlu ve beraberindeki heyet esnafları ve çadırkentleri ziyaret ettiler. Vatandaşları tek tek dinleyen İmamoğlu, sorunları not aldı. İmamoğlu, çadır kent ziyareti sonrası yaptığı açıklamada “Bugün açılışımız vardı. Onu yaptık. İSKİ’nin Melen Havzası’na yaptığı yatırımla ilgili süreci paylaştık. Melen barajının gecikmemesi konusunda uyarımızı yaptık. Orada büyük aksama var. Deprem sonrası ziyaretimizi yaptık. İnsanların kaygıları, tereddütleri var. Sorgulamamız gereken 22 yıl sonra yapılan bazı yapılarda özellikle kamu binalarında sıkıntı var mı? Onların denetlenmesi lazım. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları gideriliyor. Özellikle AFAD ve Sağlık Bakanlığımız gerekeni en iyi şekilde yapıyor. Bizimde yapacağımız bir şey olursa incelemeleri yapacağız. Burada vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacağız. Umarım bir daha böyle kötü bir durumu yaşamayız ve daha sağlam binalar yaparız” şeklinde konuştu.

 


Editör: E. TAYHAN