EYT’LİLER BEKLEMEDE…!

EYT’LİLER SABIRSIZLIKLA ‘YASANIN ÇIKACAĞI GÜNÜ’ BEKLİYOR

EYT’LİLER BEKLEMEDE…!
13.12.2022 - 20:11
Güncelleme 13.12.2022 - 20:26
467
2

Son dönemde ülke gündeminden düşmeyen EYT konusu beraberinde bir çok spekülasyona neden oluyor. Konunun muhatapları arasında yer alan Bolu-Düzce-Sakarya EYT Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, “Bu konuda Aralık sonu yada Ocak başında çözülecek. Arkadaşlarımızın sabretmesini bekliyoruz” dedi.

Son dönemde ülke gündeminden düşmeyen EYT konusu beraberinde bir çok spekülasyona neden oluyor. Konunun muhatapları arasında yer alan BoluDüzce-Sakarya(BDS) EYT Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, “Bu konuda Aralık sonu yada Ocak başında çözülecek. Arkadaşlarımızın sabretmesini bekliyoruz” dedi.

EYT konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını aralıksız sürdürürken, kamuoyunda ortaya atılan yaş sınırı olacak iddiaları bir çok EYT’linin tepkisine neden oldu.

Konunun muhatapları arasında yer alan Bolu-Düzce-Sakarya EYT Derneği Başkanı Mehmet Ali Çelik, konuyla ilgili olarak açıklamalar yaptı. Çelik, “Öncelikle şunu ifade etmek isterim. Bizler Bolu-Düzce-Sakarya Derneği olarak görüşmeleri icra ettik. 2022 Şubat ayı itibarıyla AK Parti ve MHP Grup Başkanvekilleri, bakanımızla görüşmelerimiz oldu. 5 kez grup başkan vekilleri, 2 bakanımızla görüştük. Bizlerin yaptığı görüşmelerin amacı 1999 yılında o günün bakanı Yaşar Okutan’ın çıkardığı bir yasanın geriye dönerek işletilmesinden yaş şartı haddi ile primlerin uzatılmasıyla bir mağduriyet yaşadık. İktidarımız bizlerle yaptığı görüşmede bu mağduriyetin kaldırılmasını istedik. Bizim 2-3-5 yılımız varken süre uzadı. Bizlerin taleplerini dinlediler. Bizim görüşmelerimizde işçiyi, esnafı, Bağ-Kur’lunun mağduriyetin giderilmesinin yanı sıra iş veren ve sendikalarla görüşme yapılacağı söylendi. Bütün kurumlarla görüşülmesi noktasında çalışma yapılacak bildirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’in yapacağı çalışma bekleniyor. Bütün dosyalar toplandı, veriler geldi, herkesin görüşü alındı ve doysa duruyor. Aralık ayı sonuna kadar çalışmaların nihayete ermesi bakanımız tarafından iletilmiş. Bakanımız son açıklamasında Aralık sonu Ocak başı itibarıyla bu çalışmanın sonlandırılacağı duyuruldu” dedi.

 

EYT’NİN ÇIKMASINI İSTEMEYENLER MANİPÜLASYON YAPIYOR

EYT konusunu siyaset aracı olarak kullanan bir kesimin EYT mağduriyetinin çözülmemesini istediğini dile getiren Mehmet Ali Çelik, “Bu aşamada muhalefetin attığı adımları yanlış buluyoruz. Bu konuya destek olmak yerine köpürterek EYT mağduru arkadaşlarımızı bu konuda bir manipülasyona uğratarak yanlış algıya yönlendirmeye çalışıyorlar. Bize iletilen bir yaş şartı yok. Burada olayı iyi incelediğinizde şunları göreceksiniz. Muhalifler bu çalışmayı istemediği için EYT’de şartlı yasa çıkacak, Finlandiya modeli, Almanya modeli ortaya çıkacak dediler. Bakanımız buna noktayı koydu. Türkiye modeli olacak dedi. Aralık sonu yada Ocak başı itibarıyla bu iş çözülecek. Kardeşlerimizin sabırlı olmasını tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EYT MAĞDURLARI SABIRLI OLSUN

Son olarak EYT mağdurlarının sabırlı olması gerektiğine dikkat çeken Çelik “EYT’li kardeşlerimiz müsterih olsunlar. 23 yıldır mağduriyet var. Bu mağduriyetten çıkma noktasında sabırsızlıkla bekliyoruz. İktidarımız yapıldı denilen ancak yapılmayan görüşmeler sonunda ciddi adımlar attı. Bu konuda memnun edici açıklama yapılacak. Bize yaş ve prim sayısı söylenmedi. Ama bakanımızın açıklaması 1999 öncesi sigorta 5000 prim günü, 20-25 yıl çalışma şartı olarak SSK’lılarda, Emekli sandığı yada Bağ-Kurlu kadınlarda 7 bin 200 , erkeklerde ise 9 bin  olacak şekilde çalışmayı icara ediyoruz. Bu yaş şartı probleminin ortadan kaldırılacağı çalışmayı icra ediyoruz dedi. Yaşar Okutan’ın yarattığı mağduriyet ortadan kalkacaktır” şeklinde konuştu.

 

 


Editör: E. TAYHAN