CAMİLER KÜÇÜLÜYOR...!

Bundan böyle Düzce’de yıkılan camilerin yerine yapılacak “camiler küçük, kısa minareli ve kubbesiz” inşa edilecek

CAMİLER KÜÇÜLÜYOR...!
22.12.2022 - 16:21
Kaynak: (Objektif Ajans)
223

Bundan böyle Düzce’de yıkılan camilerin yerine yapılacak “camiler küçük, kısa minareli ve kubbesiz” inşa edilecek

 

Köy ve mahallelerde depremde hasar aldığı için yıkılan camilerin yerine yeni inşa edilecek camiler daha küçük, kısa minareli, kubbesiz ve ihtiyaca uygun şekilde yapılacak.

23 Kasım 2022 tarihinde Düzce’de yaşanan depremin ardından ağır hasar alınarak yıkılan camilerin yerine yapılacak yeni camiler gösteriş ve şatafattan uzak daha kullanılır, sade ve depreme dayanıklı olarak yapılacak.

Düzce’de 23 Kasım tarihinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından Düzce genelinde 26 cami ağır hasar alarak yıkıldı. Camilerin yıkılmasının ardından yeni ibadethane ihtiyacı ortaya çıkınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın deprem bölgesi illerde uyguladığı tip projelere geçilecek. Yeni projeyle camilerde minareler daha kısa, kubbesiz ve tek katlı olarak ihtiyaca uygun büyüklükte yapılacak.

Yeni camiler ile ilgili Düzce Valiliği’ne proje tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Düzce Valisi Cevdet Atay “Hem köylerde yaşayan vatandaşlarımızın hakkı, hem tüyü bitmemiş yetimin hakkı, hem de memleketteki herkesin hakkını düşünerek daha büyük yapılardan ziyade daha korunaklı, daha güzel, köylere yakışan yapılar olması hepimizin tercihidir” dedi.

Camiler ahşap yoğunluklu yapılacak. 100, 300 yada 500 kişilik olarak inşa edilebilecek.

 


Editör: E. TAYHAN