DEPREMDE CAN KAYBI ARTIYOR

3 BIN 381 CAN KAYBI

DEPREMDE CAN KAYBI ARTIYOR
7.02.2023 - 10:13
Güncelleme 7.02.2023 - 10:49
363

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6'lık depremlerin ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 bin 381'e yükseldi. AFAD Başkanı Sezer, "Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında da artışlar var. 3 bin 921 vatandaşımız hayatını kaybetmiş durumda 20 bin 426 yaralımız söz konusu" dedi.

Depremle birlikte yollarda meydana gelen yarıklar  ve çatlaklıklar depremin şiddetini ve gücünü ortaya sermesi açısından dikkat çekiyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık merkezli dün yaşanan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremle büyük bir şok yaşayan deprem sonrası . Kahramanmaraş'ın yanı sıra Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da büyük acı ve kedere neden oldu. Öte yandan deprem sonrası çok sayıda artçı sarsıntının meydana gelmesi korku ve paniği artırıyor..

15 BİNDEN FAZLA YARALI VAR

Can kaybı ve yaralı sayısıyla ilgili son durumu açıklayan AFAD Başkanı Yunus Sezer, "3 bin 921 kişi hayatını kaybetmiş durumda. 20 bin 426 yaralımız söz konusu. 65 ülkeden yardım ve destek talebi var.16 bin 400 personelimizle, yabancı personellerle beraber yoğun bir çalışma var. Hem çadır hem barınma ihtiyaçlarını sağlayarak afet bölgesine gönderiyoruz. İnşallah hızlı şekilde havanın müsaade ettiği ölçüde arama kurtarma personellerimizi oraya yönlendirmeyi düşünüyoruz." dedi.

MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Dün akşam açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremler nedeniyle ülkede 7 gün boyunca milli yas ilan edildiğini açıkladı. Erdoğan, "6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir." ifadelerini kullandı.

EĞİTİME BİR HAFTA ARA VERİLDİ

Öte yandan; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle tüm Türkiye'de okulların 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil edildiğini açıkladı. Özer, "Tüm Türkiye'de şu andaki iklim şartlarını göz önüne alarak ve deprem bölgelerindeki çalışmaların çok daha suhuletle olması bağlamında sadece deprem bölgesindeki illerde değil, çevresindeki illerin de suhuletli bir şekilde süreçleri yönetmesi için bugünden itibaren tüm Türkiye'de tüm okullarımızı 13 Şubat'a kadar bir hafta tatil ediyoruz." dedi.

DÖRT BİR YANDAN YARDIM YAĞIYOR

Öte yandan İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirden deprem bölgesine göndermek üzere yardım kampanyaları başlatıldı. Vatandaşlar yardım kampanyasında toplanan temel ihtiyaç malzemelerini, deprem bölgelerine gönderdi.

250 MİLYON LİRA ACİL DURUM ÖDENEĞİ

9 bin 618 personelin görev yaptığını belirten AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, bölgeye 300 bin battaniye, 22 bin çadır gönderildiğini ifade etti. Bölgede 185 artçı sarsıntı meydana geldiğini belirten Tatar, halen artçıların devam ettiğini kaydetti. Tatar'ın açıklamasına göre, bölgedeki illere 250 milyon lira acil durum ödeneği gönderildi

 


Editör: E. TAYHAN