HALKIN HABER ALMASINI ENGELLEYEMEZSİNİZ

TGC Yönetim Kurulu, RTÜK’ün Halk TV’ye , Tele 1’e ve Fox TV’ye verdiği cezalara tepki gösterdi.

HALKIN HABER ALMASINI ENGELLEYEMEZSİNİZ
24.02.2023 - 18:16
Objektif Ajans
129

RTÜK’ün Halk TV’ye , Tele 1’e ve Fox TV’ye verdiği cezalarla ilgili olarak TGC Yönetim Kurulu açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ihmalleri haberleştiren basın kuruluşları için iktidarın sansür aygıtı olarak RTÜK yine ceza yağdırmıştır. Cezalarla iktidara yaranacağını düşünen RTÜK başkanı ve yöneticileri bu tutumlarıyla yaşanan büyük deprem felaketini ve depremzedelerin ağır sorunlarını yok saymaktadır.

 İktidara yaranmakla yurttaşların sorunlarının ortadan kalkmadığı bir gerçektir. RTÜK bu tavrıyla medya tarihinde gelecek kuşaklara utanç verici bir örnek olarak kalacaktır. Eleştirel haber yapmak, yazılı, internet ve görsel basında çalışan her dürüst gazetecinin ödevidir.

 Anlaşılan RTÜK gazeteciliği, iktidarın halkla ilişkilerini yapmak olarak algılamaktadır. Ölçüsüz cezaları da bu bakış açısıyla dağıtmaktadır. Son olarak deprem bölgelerinde yaşanan sorunları ve yurttaşların taleplerini dile getiren Halk TV’ye ve Tele 1’e yüzde 5 para cezası, beş kez program durdurma cezası; Fox TV’de Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına yüzde 3’er para cezası vermiştir.

 Bu cezalar, genel seçimler yaklaşırken RTÜK’ün medya üzerinde nasıl bir baskı kuracağının da ipuçlarını vermektedir. Bu cezalar ölçülülük esaslarına, Anayasa’ya, halkın haber alma hakkına ve düşünceyi ifade özgürlüğüne indirilmiş yeni bir darbedir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak RTÜK’ü bu hukuksuz kararları nedeniyle bir kez daha kınıyoruz.”

 


Editör: E. TAYHAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Objektif Gazetesi (www.duzceobjektif.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar