CUMAYERİ BELEDİYESİ’NDEN “DEPREM PANELİ”

Cumayeri Belediyesi tarafından ilçede ‘Binanız depreme hazır mı?’ konulu panel düzenlendi. Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, ev sahipliğinde gerçekleştirilen panel büyük ilgi gördü.

CUMAYERİ BELEDİYESİ’NDEN “DEPREM PANELİ”
17.03.2023 - 17:01
Kaynak: Objektif Ajans
384
1

6 Şubat depreminin yarattığı korku ve endişe belediyeleri de yeni tedbirlerin yanında eğitim faaliyetleri ile halkı daha bilinçli olmaya yönelik etkinliklerin yapılmasına yöneltti.Düzce'nin Cumayeri ilçesi Belediye Başkanlığı “deprem konusunda halkı daha  da bilinçlendirmek" amacıyla "Binanız Depreme HAZIR MI” adlı  bir panel düzenledi.

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, ev sahipliğinde gerçekleştirilen panele müteahhitler, mühendisler, mimarlar, muhtarlar ve vatandaşlar katılım sağladı. 

"VİCDAN AZABI İLE NASIL YAŞAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜM"

Depremle ilgili olarak herkesin kendince tedbir alması gerektiğini söyleyen Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, “ Deprem konusunda Cumayeri ve  Düzce olarak tecrübeliyiz. 1999 yılında yaşamış olduğumuz hem 17 Ağustos Kocaeli, 12 Kasım Düzce depremi ayrıca 23 Kasım 2022’de yaşamış olduğumuz fakat Kahramanmaraş depremini görünce söylemeye bile utandığımız 5.9’luk depremleri yaşadık. Kahramanmaraş depremi herkesin kendi noktasında bir değerlendirme yapmasını sağladı. Bölgeyi gezip gören biri olarak, orada yıkılmış bir binada vefat eden 10’larca vatandaşımızın olduğunu görünce, bu binanın ruhsatının altına imzayı ben atmış olsaydım, bu vicdan azabı ile nasıl yaşayacağımı düşündüm. Depremleri engelleme şansımız yok ama tedbir alma olanağımız var. Herkes kendince tedbirlerini alarak bu durumdan minimum hasar ile atlatmamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

 

"CUMAYERİ DAHA GÜVENLİ BİR ŞEHİR OLACAK"

“İlçemizin geleceğini inşa etmek adına ilk adımları atıyoruz” diyen Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu, konuşmasına şöyle devam etti; “Cumayeri Belediyesi olarak bugün burada ilçemizin geleceğini inşa etmek adına ilk adımımızı atıyoruz. Hocalarımız ile ilçemizin jeofizik yapısı olsun, bina yapıları olsun bir çalışma başlatıyoruz. İnşallah Cumayeri bu çalışmalar ile daha düzenli, daha güvenilir ve yaşanabilir bir şehir olacaktır.’’
Panele katılan alanında uzman kişiler yaptıkları konuşmalarla önemli tespitlerde bulundular.
 

Panele;

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Utkucu

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Silahtar

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Aslan

Emekli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Hakan Polat

Scope yapı ve enjeksiyon teknolojileri limited şirketi genel müdürü inşaat yüksek mühendisi Rüştü Gökhan Günel’in sunumlarının ardından program vatandaşların sordukları soruların panelistler tarafından cevaplarılmasıyla devam etti.


Editör: E. TAYHAN